Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe. Nowa inwestycja PIT-RADWAR [wideo]

Sylwia 13-10-2023, 11:46
Artykuł
Twitter MON

5 października br. w podwarszawskiej Kobyłce, zapoczątkowało swoją działalność Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe, należące do spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PIT-RADWAR S.A. W hali o powierzchni 10 tys. m kw. produkowane będą najnowsze systemy radarowe. Uruchomienie Centrum pozwoli spółce potroić swoje dotychczasowe moce produkcyjne. Na uroczystości otwarcia obecni byli: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu PIT-RADWAR.

PIT-RADWAR jest świetną firmą, należy do czołówki światowej. Miałem przyjemność i zaszczyt podpisać umowę offsetową, na podstawie której PIT-RADWAR będzie produkował elementy do radaru dookólnego, czyli tego najnowocześniejszego radaru, który będzie stanowił wyposażenie systemu Patriot w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne PIT-RADWARU potroją się” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Centrum. 

Szef MON zwrócił również uwagę, że poprzedni polski rząd nie inwestował w polski przemysł zbrojeniowy. Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy.

Rządy Prawa i Sprawiedliwości postawiły na bezpieczeństwo. W związku z tym wzmacniamy wojsko polskie i zawsze, kiedy jest to możliwe, kierujemy nasze zamówienia do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dumny jestem z tego, że PIT-RADWAR tak dynamicznie się rozwija. Bardzo się z tego cieszę i to jest naprawdę dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, ale to jest również dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu wołomińskiego, to jest dobra wiadomość dla pracowników PIT-RADWARu, to jest dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego” – dodał.  

Dzisiaj spotykamy się w nowo otwartej hali, hali przeznaczonej do produkcji serwisu najnowszych systemów radarowych, systemów wczesnego ostrzegania i systemów dowodzenia. PIT-RADWAR jest jednym z największych producentów w Europie i jednym z większych na świecie, jeśli chodzi o realizację systemów radarowych, systemów ostrzegawczych czy naprowadzania. Niebawem poszerzy paletę swoich już znanych i niebawem wdrażanych projektów o najnowsze rozwiązania z rynku amerykańskiego. Będziemy współproducentami radarów LTAMDS, radarów dookólnych, które tu w Kobyłce będą finalnie realizowane” – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Małgorzata Kobylarczyk, członek zarządu PIT-RADWAR zwróciła uwagę, że wojna, która rozpoczęła się nagle na Ukrainie, pokazuje, że nie ma czasu na to, aby odwlekać procesy negocjacyjne. Należy jak najszybciej przystąpić do produkcji, gdyż obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa kraju.

Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu PIT-RADWAR podkreślił, że spółka jest atrakcyjnym biorcą technologii oraz partnerem biznesowym i technologicznym dla nowego radaru LTAMDS do systemu Patriot, który amerykanie będą wprowadzać do linii. PIT-RADWAR będzie jego współproducentem nie tylko na rynek polski, ale również na wszystkie rynki, które z tego systemu korzystają. Dodał również, że w najbliższym czasie rozpocznie się produkcja systemów radarowych P18-PL, systemów radarowych dalekiego zasięgu Warta, systemów dowodzenia Zenit i Zenit MP i systemów pasywnej lokalizacji SPL. Zakontraktowane zostało także zamówienie na radary Bystra i mobilne stacje Bystra, które zasilą wszystkie rodzaje polskich sił zbrojnych. Niedługo zostanie także popisana umowa z norweskim partnerem na produkcję nadbrzeżnych dywizjonów rakietowych. 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy