Mec. Krzyżanowski w Republice: wciąż walczymy o rehabilitację Cz. Lipca [wideo]

Artykuł
Telewizja Republika

Sąd w Krakowie skierował sprawę Czesława Lipca do ponownego rozpatrzenia. Czy tym razem uda się wywalczyć rehabilitację człowieka, który walczył o wolną Polskę, a został uznany za „bandytę”? - Sądowi apelacyjnemu w Krakowie podziękować, bo wygrała sprawiedliwość. Ale wciąż walczymy o dobre imię Czesława Lipca – powiedział mec. Maciej Krzyżanowski w Telewizji Republika.

Skandaliczne orzeczenie dotyczące rehabilitacji nieżyjącego już działacza podziemia komunistycznego Czesława Lipca wydał Sąd Okręgowy w Kielcach. Córka pokrzywdzonego patrioty długie lata czeka na oczyszczenie swego ojca z „bandyckich” zarzutów, jakie zostały mu przypisane przez PRL-owski sąd. Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił zaskarżone przez pełnomocnika kobiety orzeczenie SO w Kielcach, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. – Wracamy teraz do początku, sprawa będzie rozpoznana na nowo – powiedział mec. Maciej Krzyżanowski w Telewizji Republika.

Czesław Lipiec od 1958 do 1960 roku działał w konspiracyjnej Armii Wolnej Europy (AWE) w Rakowie. Walka z komunistycznym reżimem stanowiła kontynuację działań, które jako młody chłopak podejmował w ramach struktur Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Za swą podziemną działalność w AWE - Lipiec wraz z innymi członkami organizacji - w 1962 r. został skazany przez komunistów na karę 6 lat pozbawienia wolności oraz na dodatkową karę pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.

– Wyrok z lat 60. nie dziwi, ale budzą zdumienie wyroki z lat 90. i z sprzed 20 lat – stwierdził mec. Krzyżanowski. – Zastanawiam się, co kierowało sądem w jednoosobowym składzie, który postawił sobie na stole konstytucję, ale złamał konstytucyjne prawo do sprawiedliwości? – pytał pełnomocnik córki Czesława Lipca.

W 1992 r. na skutek rewizji nadzwyczajnej wniesionej przez ówczesnego I Prezesa SN Adama Strzembosza sprawa uniewinnienia Lipca trafiła do Sądu Najwyższego. Ten ograniczył się jedynie do zmiany kwalifikacji prawnej czynu i ze względu na przedawnienie umorzył postępowanie. W świetle prawa Lipiec pozostawał więc wciąż „bandytą”.

- Opinia biegłego z IPN jest jasna: Czesław Lipiec był aktywnym działaczem Armii Wolnej Europy. Prowadził walkę o wolną Polskę. Jesteśmy półtora roku opóźnieni, a sprawa będzie rozpatrywana do nowa. Córka chce tylko przywrócić dobre imię ojca, czy to tak wiele? – stwierdził mec. Krzyżanowski.

Cały program do zobaczenia w oknie poniżej. Polecamy!

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy