Minister finansów: polskie finanse publiczne są transparentne

Portal TV Republika 02-11-2023, 20:15
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

Polskie finanse publiczne są transparentne, obserwowane przez instytucje UE i niezależne instytucje ratingowe. Nie ma absolutnie mowy o ukrywaniu czegokolwiek – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Zdumiewa mnie trwająca już drugi tydzień +kampania powyborcza+ pod hasłami: +ukryty dług+, +prawdziwy budżet+, +pieniędzy nie ma+” – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Polskie finanse publiczne są transparentne, regularnie raportowane przez Polskę, obserwowane przez instytucje UE i niezależne instytucje ratingowe. Nie ma absolutnie mowy o ukrywaniu czegokolwiek. Finanse publiczne są też w więcej niż przyzwoitej sytuacji jak na czasy pocovidowe, wobec kryzysu energetycznego i wojny za naszą wschodnią granicą. Europa patrzy na nas z podziwem” – dodała.

Stwierdziła, że polski dług publicznych jest wśród niższych w Unii Europejskiej i że jest on znacząco niższy niż największych gospodarkach UE. Dodała, że deficyt utrzymywany jest w ryzach, bezrobocie jest niskie a ożywienie gospodarcze widać na horyzoncie.

„To mówią liczby” – stwierdziła.

Dodała, że wszystkie liczby są znane od lipca, kiedy uchwalona została nowelizacja budżetu na 2023 r. oraz od sierpnia, kiedy rząd przedstawił projekt budżetu na 2024 r. Oceniła, że w tej sytuacji „musimy mieć do czynienia z manipulacją”.

„Albo manipulowano opinię publiczną wówczas, przed 15 października, składając obietnice na wyrost, albo manipuluje się nią się teraz, tworząc narrację o braku możliwości finansowych na skutek rzekomych +ujawnionych+ faktów dotyczących budżetu czy finansów. Żaden z tych scenariuszy nie stawia autorów tej +operacji socjotechnicznej+ w dobrym świetle” – oceniła minister. 

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy