Mularczyk w Republice: dziś kwota reparacji opiewa już na 7 bln złotych [wideo]

Tomasz Domański 04-10-2022, 19:15
Telewizja Republika

"Ja bym inaczej poprowadził tę konferencję", tymi słowy Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w Republice do dzisiejszego briefingu prasowego poświęconego sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock wygłosili swoje oświadczenia. Niemka po raz kolejny zaakcentowała, że sprawa jest zamknięta, a dalsza dyskusja może się toczyć jedynie na polu historyczno-edukacyjnym.

- Ja bym inaczej tę konferencję poprowadził i zaprezentował nasze roszczenia. To jest sprawa polityczna. Przed nami gorące dyskusje w Niemczech, być może nie wszystko będziemy słyszeć, i to nie jest tak, że temat jest zamknięty. Cały świat o tym mówi. To nie jest tak, jak mówią Niemcy, że nie ma do czego wracać, przekonywał Mularczyk w audycji "Dziennikarski Poker".

- Tego nie da się zbyć kilkoma zdaniami, mówił w rozmowie z Aleksandrem Wierzejskim.

- Robimy swoje. Przygotowujemy się do kolejnych wizyt międzynarodowych, spotkań z koalicjantami, współpracownikami, aby ten temat kontynuować, zdradził widzom.

Mularczyk zaakcentował też, że dług Niemiec wobec Polski cały czas jest rewaloryzowany. Zaprezentowana kwota reparacji podczas prezentacji raportu o stratach wojennych wynosiła 6 bilionów 200 miliardów. Teraz to jest już 7 bilionów. Pod koniec roku to może być nawet 8 bilionów złotych, ocenił Arkadiusz Mularczyk w Telewizji Republika.


Cała rozmowa w oknie powyżej.

W oknie poniżej przypominamy konferencję prasową szefów resortów dyplomacji Polski i Niemiec.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy