Najlepsze europejskie debiuty. Wśród nich polski akcent

Artykuł
wikipedia.org

Europejska Akademia Filmowa podała tytuły sześciu filmów, które dostały w tym roku nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszego debiutu. Wśród wyróżnionych znalazła się włosko-polska koprodukcja - „Sole” Carla Sironiego. Sandra Drzymalska gra tu ciężarną polską emigrantkę, która zgadza się sprzedać swoje dziecko zamożnej, włoskiej parze.

Nominacje przypadły też pięciu innym filmom. „Pun Mjesec” Nermina Hamzagica z Bośni-Hercegowiny jest historią policjanta, który zostawia w szpitalu rodzącą żonę i musi wrócić na dyżur. „Gagarine” Fanny Liatard i Jeremy’ego Trouilha to opowieść o chłopaku mieszkającym w podparyskiej dzielnicy, walczącym o przetrwanie swojego osiedla przeznaczonego do wyburzenia. Bohaterką holenderskiego obrazu „Instinct” Haliny Reijn jest psycholożka, która trafia do zakładu zamkniętego, gdzie ma zadecydować czy skazany za seksualne zbrodnie mężczyzna może zostać wypuszczony z odosobnienia.

W litewskim „Izaokas” Jurgisa Matuleviciusa reżyser Gutaiskas wraca z USA na Litwę, żeby nakręcić film o pogromie Żydów w 1941 roku w Liekutis. Wśród morderców był wówczas jego przyjaciel Andrius. Scenariusz staje się powodem do rozliczeń z przeszłością. I wreszcie Jumbo” Zoe Wittock – historia dziewczyny, która pracuje w parku rozrywki. Jest zafascynowana karuzelami i zakochuje się w głównej atrakcji parku.

Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone 12 grudnia w Islandii.

Źródło: rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy