O tej rocznicy Niemcy i ich sojusznicy nie chcą pamiętać. 14 czerwca 1940 roku pierwszy transport Polaków trafił do KL Auschwitz

Portal TV Republika 05-06-2023, 15:00
Stowarzyszenie Rodzin byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych

14 czerwca będziemy obchodzić kolejną, już 83 rocznicę, pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przypomina o tym mecenas Wiesław Misiek ze Stowarzyszenia Rodzin byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych. Organizacja od lat walczy z zakłamywaniem prawdy historycznej i przypomina o obowiązku jej obrony. Obok publikujemy film z wykładem działacza Stowarzyszenia.

"Właściwie przez cały rok obchodzimy jakieś rocznice związane z II wojną światową i okupacją Polski przez III Rzeszę Niemiecką- a to napaść 1 września, zakończenie wojny, 14 czerwca czyli rocznica pierwszego transportu Polaków do zakładanego przez Niemców KL Auschwitz, a w styczniu "wyzwolenie" obozu, powstanie warszawskie i zniszczenie Warszawy oraz dziesiątki innych - pacyfikacje, Zamojszczyzna, Monte Casino..." - mówi Misiek. Mecenas zauważa, że choć "machina zbrodni ludobójstwa i i grabieży spowodowana przez państwo niemieckie legła w gruzach to jej skutki odczuwalne są do dziś. Zwłaszcza Polska i inne narody we wschodniej Europie nie doczekały się ani reparacji ani zadośćuczynienia ze strony RFN tak pięknie mówiącej o pojednaniu i "wartościach" europejskich".

"Niemcy w Polsce realizowali konsekwentnie i niezwykle brutalnie Generalplan Ost - plan zagłady Polaków i Słowian Wschodnich o czym dziś nie ma nikt pojęcia w Europie i na świecie, a opracowany przez "naukowców" z Uniwersytetu Berlińskiego. Zaś różnicę w okupacji np. Polski i Europy Zachodniej najlepiej opisał Jean-Paul Sartr, francuski laureat nagrody Nobla z 1964 r.: "Nigdy nie czuliśmy się bardziej wolni jak podczas okupacji niemieckiej" - przypomina Wiesław Misiek.

Mecenas podkreśla, iż kwestia świadomości Ofiar, a zwłaszcza już dziś rodzin ofiar o przysługujących im uprawnieniach wynikających ze zbrodni wojennych i przeciw ludzkości spowodowanych przez państwo niemieckie jest bardzo ważna.

Źródło: Stowarzyszenie Rodzin byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy