Obrażasz uczucia religijne? Licz się z poważnymi konsekwencjami! [wideo]

portal tvrepublika.pl 04-10-2022, 16:03
Telewizja Republika

Szykują się daleko idące zmiany w polskim prawie. Szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował dziś o projekcie obywatelskim, pod którym podpisało się blisko 400 tysięcy osób. Chodzi o penalizację "publicznego lżenia lub wyszydzania" kościoła albo związku wyznaniowego. O przygotowaniu projektu i rozpoczęciu zbierania pod nim podpisów liderzy Solidarnej Polski komunikowali już w czerwcu.

Projekt zakłada m.in. zmianę dotyczącą art. 196 Kodeksu karnego, który obecnie mówi, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Zgodnie z projektowaną nowelizacją artykuł ten miałby otrzymać brzmienie: "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Tej samej karze podlegałby ten, "kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

Jednocześnie miałby zostać wprowadzony do Kk artykuł zgodnie z którym "nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię związane z wyznawaną religią głoszoną przez kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa lub pochwały jego popełnienia."

Więcej w konferencji prasowej dostępnej w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy