Od lat cieszyły miliony Polaków - teraz są zagrożone. Czy ogródki działkowe znikną z mapy naszego kraju?

Portal TV Republika, wch 25-02-2024, 17:30
Artykuł
canva.com

Jak informuje Polski Związek Działkowców w Polsce jest blisko 5 tys. Rodzinnych Ogródków Działkowych, z których korzysta ok. 4 mln ludzi. Działkowcy obawiają się jednak, że za kilka lat większość działek zniknie z powierzchni Polski, trafiając w ręce np. deweloperów. Wszystko przez zmiany wprowadzane jeszcze w 2023 roku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zdaniem użytkowników ogródków działkowych nowe przepisy działają na niekorzyść ROD.

W 2023 r. weszły w życie przepisy nakazujące gminom opracowanie do 2025 r. tzw. planów ogólnych gmin. Są to dokumenty dzielące tereny gminy na 13 stref planistycznych, które określą przeznaczenie terenu. Problem w tym, że ogródki uwzględniono tylko w trzech strefach planistycznych. W pozostałych 10 strefach nie będzie możliwości wyznaczania ogrodów działkowych.

"Postulujemy, aby ogrody działkowe były wprowadzone jako opcja dodatkowa do wszystkich stref planistycznych lub większości. Dzięki tej zmianie ogrody działkowe znajdujące się na terenach, co do których nie uchwalono jeszcze planu miejscowego, będą miały szansę się w nim znaleźć", stwierdził w rozmowie z money.pl Bartłomiej Piech, radca prawny PZD.

Piech wyjaśnia, że działkowcom chodzi o to, aby nie przesądzać o losie działek już na etapie tworzenie planów. "Jeśli na etapie tworzenia planów ogólnych ogrody działkowe wpadną do konkretnych stref, to wykluczy możliwość ujawniania ich w planach miejscowych, które powstaną na późniejszym etapie planowania", dopowiada prawnik.

Działkowcy obawiają się, że nie uda się dokładnie opracować planów ogólnych, co odbije się niekorzystnie na ROD-ach. W praktyce może to oznaczać, że na terenie działek powstaną inne obiekty, np. osiedla. Działkowcy apelują do Ministra Rozwoju i Technologii o korektę rozporządzenia w sprawie planów ogólnych. Oczekują, że prawo będzie chronić ogródki działkowe, bo póki co to obecne przepisy działają mocno na ich niekorzyść. Bartłomiej Piech podkreśla, że niekorzystny dla działkowców dokument został już podpisany i obowiązuje od 1.01.2024 r.

W tej sytuacji temat planów ogólnych gmin – dokumentów, które przyporządkują cały obszar gmin do poszczególnych stref planistycznych – staje się jednym z ważniejszych problemów wszystkich ROD. "Każdy z ROD powinien: najpierw ustalić, jaka jest jego sytuacja planistyczna, następnie ewentualnie działania by znaleźć się w odpowiedniej strefie", informuje radca prawny PZD.

Najgorszy scenariusz przewiduje likwidację ogródków działkowych, bo będą one sprzeczne z planem miejscowym. Wówczas teren ROD-u będzie można przeznaczyć na cele komercyjne.

Źródło: money.pl, i.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy