PKN Orlen. Multienergetyczny koncern fundamentem zielonej przyszłości

Sylwia Gawkowska 08-02-2023, 08:13
Artykuł
canva.com

Konsolidacja dwóch największych koncernów paliwowych w Polsce PKN Orlen i Grupy Lotos, a także spółki gazowej PGNiG oraz spółki energetycznej Grupy Energa pozwoliło na utworzenie silnego i konkurencyjnego gracza nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim i światowym. PKN Orlen znajduje się obecnie na czele rankingu największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, a także pod względem przychodów znalazł się pośród 150 największych przedsiębiorstw na świecie.

Połączenie czterech kluczowych firm paliwowo-gazowo-energetycznych w jeden multienergetyczny koncern, to wiele korzyści. Jedną z nich są większe zasoby finansowe pozwalające na inwestycje w nowe technologie oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, które są dziś niezwykle istotne w kontekście trwającej transformacji energetycznej. Dla poprawy jakości powietrza, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także zwiększenia niezależności energetycznej kraju koncern od lat skupia się na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, w tym przede wszystkim morskich farm wiatrowych czy fotowoltaiki, ale również technologii wodorowych oraz energetyki jądrowej.

Integracja spółek przyczyni się również do zwiększenia skali działalności w nowych obszarach, a także do rozwoju tych dotychczasowych. Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos wiązała się ze środkami zaradczymi, które narzuciła Komisja Europejska. W związku z tym polski koncern nawiązał partnerstwo strategiczne z Saudi Aramco, największą na świecie firmą energetyczno-chemiczną. Saudyjski potentat został partnerem do aktywów rafineryjnych, hurtowych oraz paliw lotniczych. Współpraca pozwoli na zwiększenie importu ropy naftowej do Polski, co znacznie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw oraz ustabilizuje ceny surowca. Możliwa będzie również współpraca w zakresie realizacji inwestycji w obszarze petrochemicznym, a także badawczo-rozwojowym, co z kolei przyczyni się do ulepszenia i zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych. Obecnie obie spółki analizują wspólną realizację inwestycji w zaawansowaną petrochemię w Gdańsku oraz utworzenie również w tym mieście nowego centrum badawczo-rozwojowego.

Realizacja środków zaradczych umożliwi także rozszerzenie działalności poprzez wymianę aktywów na rynkach kluczowych z punktu widzenia strategii całej Grupy ORLEN. Dzięki transakcji sieć PKN ORLEN powiększy się o 144 stacje paliw na Węgrzech, co znacznie przybliży realizację założeń strategicznych, a także umożliwi ekspansję o kolejne rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Połączenie PKN Orlen z Lotosem, PGNiG i Grupą Energa pozwoli na utworzenie zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego, bazującego na silnych stronach każdej ze spółek. Scalenie aktywów pozwoli zaś, na osiągniecie stabilności finansowej, a to z kolei przyczyni się do przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz zwiększenia odporności na zachodzące zmiany na rynku.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy