Patrole SG kolejny raz były obrzucane kamieniami przez nielegalnych imigrantów

Portal TV Republika 26-09-2023, 17:45
Artykuł
twitter.com

„53 osoby próbowały w poniedziałek nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski” - podała na platformie X (dawniej Twitter) w raporcie z ostatniej doby Straż Graniczna.

Przekroczenia miały miejsce w rejonie działania placówek SG w Białowieży i Narewce. Polskie patrole były obrzucane kamieniami przez grupy agresywnych cudzoziemców. Wśród tych osób byli między innymi Irakijczycy, Afgańczycy i Syryjczycy. Cztery spośród tych osób na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś” – przekazała w komunikacie Straż Graniczna. .

Według statystyk SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy.

SG prowadzi przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Według wcześniejszych zapowiedzi, bariera elektroniczna ma także powstać na odcinku rzek Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy