Planujesz wypad w Tatry? Wydano ostrzeżenia. Sprawdź, przed czym!

Artykuł
tvrepublika.pl

Ferie zimowe w szkołach, jak i powrót zimy, sprzyjają wyjazdom w góry. To wiąże się często z wyprawami na szlaki górskie. Jak ostrzega Tatrzański Park Narodowy, obecnie odradzane są wszelkie wyjścia powyżej górnej granicy lasu. Powodem są intensywne opady śniegu w Tatrach, które znacząco pogorszyły warunki turystyczne. Jak dodano - obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą śniegu. Pod warstwą białego puchu zalega zmrożony, twardy śnieg. Przebieg szlaków jest niewidoczny. Na Kasprowym Wierchu leży już 125 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 85 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 120 cm białego puchu.

„Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Niski pułap chmur zacznie ogranicza widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń. Dodatkowo wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się oraz powoduje zawieje i zamiecie śnieżne”, brzmi komunikat TPN.

Wybierając się na wycieczki tatrzańskimi dolinami, warto zabrać ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kijki. Na drogach dojściowych do schronisk również zalega warstwa świeżego śniegu. Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich odbywa się wariantem zimowym, czyli obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy