"Polska. Siła obrazu" czyli wielkie przedsięwzięcie muzealnicze opowiadające o sztuce polskiej!

Artykuł
Obraz Jacka Malczewskiego promujący wystawę "Polska. Siła obrazu".
Twitter, Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL)

Największe przedsięwzięcie muzealnicze opowiadające o sztuce polskiej, jakie zrealizowano dotychczas we Francji, zorganizowane przez Muzeum Narodowe i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Musée Louvre-Lens, przenosi się do Warszawy! "Polska. Siła obrazu" w Muzuem Narodowym w Warszawie od 18 września do 20 grudnia 2020.

Wystawa "Polska. Siła obrazu" opowie o roli malarstwa w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków, o zadaniach artysty w XIX stuleciu, a także o znaczeniu ciągłości historycznej dla formowania się zbiorowej pamięci. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje arcydzieła malarstwa polskiego z najważniejszych muzeów całego kraju. Ekspozycja powstaje we współpracy z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza.

Wystawa "Polska. Siła obrazu" to warszawska odsłona ekspozycji "Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation" ("Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu"), prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Wystawa we Francji została objęta honorowym patronatem prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona oraz prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wydarzenie to uświetniło jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecie podpisania polsko-francuskiego porozumienia w sprawie migracji. Sukces ekspozycji stał się zachętą do zaprezentowania jej polskiej publiczności.

Na wystawie warszawskiej oprócz dzieł z kolekcji MNW prezentowane są arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów  Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Fundacji Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz z prywatnej kolekcji państwa Sylwii i Tomasza Gardeckich. Ekspozycję chronologicznie otwiera twórczość Piotra Michałowskiego, a zamykają obrazy z początku XX wieku. Wystawie towarzyszy katalog oraz rozbudowany cykl wykładów, warsztatów i oprowadzań tematycznych.

Kuratorzy: Iwona Danielewicz (MNW), Agnieszka Rosales Rodríguez (MNW), Marie Lavandier (Musée du Louvre-Lens), Luc Piralla-Heng Vong (Musée du Louvre-Lens)

Współpraca: Wojciech Głowacki.

Źródło: Twitter, culture.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy