Polska przekaże Ukrainie MiGi-29. TEN kraj wziął przykład. Zrobi to samo

Artykuł
Peter Gronemann from Switzerland CCA 2.0 via Wikipedia Commons

Rząd w Bratysławie podjął dziś oficjalnie decyzję o przekazaniu Ukrainie 13 myśliwców MiG-29. Poinformował o tym premier Słowacji Eduard Heger. "Pomoc wojskowa jest kluczowa aby zapewnić Ukrainie i całej Europie możliwość obrony przed Rosją", napisał na Twitterze polityk.

"Słowacki rząd zatwierdził właśnie wysłanie 13 samolotów MiG-29 na Ukrainę! Obietnice muszą być dotrzymywane. Kiedy Wołodymyr Zełenski poprosił o więcej broni m.in. myśliwców, powiedziałem, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy. Cieszę się, że inni robią to samo. Pomoc wojskowa jest kluczowa aby zapewnić Ukrainie i całej Europie możliwość obrony przed Rosją", brzmi treść jego wpisu. 

Zapowiedział, że Słowacja dostarczy Ukrainie również część swojego systemu obrony powietrznej 2K12 Kub.

Agencje Reutera i Bloomberga cytując słowackiego premiera, piszą, że większość spośród tych maszyn, które zostały na Słowacji wycofane z użytku w sierpniu ubiegłego roku, nie może być wykorzystana na froncie - ze względu na stan techniczny. 

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że "w ciągu najbliższych dni" Polska ofiaruje Ukrainie cztery MiGi-29. "Pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane", powiedział. W środę premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że przekazanie Ukrainie polskich myśliwców może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy