„Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie” Komicy na audiencji u papieża

Portal TV Republika/jb 15-06-2024, 10:30
Artykuł
Screenshot Portal X
Portal X@ekaipl

Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji w Watykanie komików, aktorów komediowych i satyryków z wielu krajów. Mówił im, że humor nie obraża i nie upokarza. Wśród gości papieża była amerykańska aktorka Whoopi Goldberg, która powiedziała, że poczucie humoru i śmiech to także powołanie. Poczucie humoru to łaska, o którą proszę codziennie - powtarzał papież Franciszek. Do Watykanu zaproszono około stu artystów: komików, aktorów komediowych, satyryków. Są wśród nich Amerykanie Jimmy Fallon i Whoopi Goldberg, włoscy aktorzy Carlo Verdone i Cristian De Sica.

W związku z audiencją dla przedstawicieli świata komedii i satyry z wielu krajów przypomniano też słowa papieża sprzed roku: „Sztuka komizmu może przyczynić się do tego, że świat będzie bardziej empatyczny i solidarny”

Papież przypomniał, że mistrzem z podejściem z humorem do Boga jest żydowska tradycja sapiencjalna i literacka. „Można to czynić, ale nie obrażając uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich”-  zaznaczył, dodając, że śmiech humoru nigdy nie jest skierowany przeciwko nikomu, ale zawsze jest włączający, proaktywny, wzbudza otwartość, współczucie, empatię. „Humor nie obraża, nie upokarza, nie przybija ludzi do ich wad” – powiedział Franciszek. „Nie przestawajcie pocieszać ludzi, zwłaszcza tych, którym najtrudniej jest patrzeć na życie z nadzieją” – zachęcał papież. „Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie” – prosił Ojciec Święty. Zauważył, że komunikacja często dziś rodzi niezgodę, ale komicy potrafią łączyć różne, a czasem nawet przeciwstawne rzeczywistości. „Jak wiele musimy się od was nauczyć!” – stwierdził, zachęcają komików, by modlili się do Pana Boga i prosili o poczucie humoru, zwłaszcza posługując się piękną modlitwą świętego Tomasza More’a.

Wśród gości zaproszonych przez papieża do Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiej znaleźli się między innymi aktorka komediowa z Argentyny Malena Guinzburg, francuski aktor Francois Cluzet, komiczka z Niemiec tureckiego pochodzenia Meltem Kaptan, a także ponad 60-osobowa włoska grupa największych gwiazd telewizji, kina, kabaretu i satyry. To między innymi Lino Banfi, Massimo Boldi, Enrico Brignano, Geppi Cucciari, Cristian De Sica, Emanuela Fanelli, Nino Frassica, Gene Gnocchi, Luciana Littizzetto, Valerio Lundini, Silvio Orlando, Carlo Verdone. Zaproszeni Amerykanie to między innymi Stephen Colbert, Jimmy Fallon, Whoopi Goldberg, Chris Rock i Conan O’ Brien.

Jedyna Polka to Dorota Łoskot-Cichocka, absolwentka Wydziału Grafiki na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w Pracowni Książki i Ilustracji prof. Janusza Stannego, autorka ilustracji do kilkudziesięciu książek i podręczników dla dzieci. Wydała także kilka książek, w tym „Biblia. Słowo blisko ciebie” i „Idziemy za Tobą” oraz serię „Czytam sobie” o przygodach psa Fafika.

„Życzę wam wszystkiego najlepszego i niech Bóg towarzyszy wam w tym pięknym powołaniu rozśmieszania ludzi. Łatwiej jest być tragediopisarzem niż komikiem. Dziękuję za rozśmieszanie ludzi i dziękuję za śmiech z serca” – powiedział Franciszek żegnając się z komikami.

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy