Pożar w słowackiej kopalni. Wśród poszkodowanych są polscy górnicy!

Artykuł
Norbert Kaiser CCA-SA 2.5 via Wikipedia Commons

Wczoraj w kopalni węgla kamiennego Novaky na zachodzie Słowacji zapalił się metan. Z informacji przekazanych przez służby ratownicze wynika, że dziewięciu górników zostało rannych. Stan czterech, w tym dwóch Polaków, jest ciężki. Wszyscy z ostali przewiezieni do szpitali w Bratysławie i Koszycach.

Ranni mają poparzone twarze, szyje i ręce. Ich rodziny zostały poinformowane o wypadku. Wśród rannych jest także jeden górnik z Ukrainy.

Według wstępnych ustaleń w miejscu zdarzenia doszło do nagłego i niespodziewanego zapalenia się metanu, a nie do jego wybuchu - powiedział słowacki minister gospodarki Karel Hirman. Według resortu nie doszło więc do znaczących szkód w kopalni.

W chwili wybuchu pożaru w jego rejonie znajdowało się 70 górników.

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował, że sytuacja jest stabilna, a prokuratura rozpoczęła śledztwo. Powiedział też, że wszystkie poszkodowane osoby wyszły z kopalni samodzielnie i przeszły przy tym dwa kilometry od miejsca pożaru.

Okoliczności wypadku, obok prokuratury, mają badać także inspektorzy Urzędu Górniczego z Bańskiej Bystrzycy. Są już na miejscu, ale nie mogą jeszcze wejść do miejsca pożaru. Sytuację w kopalni monitorują odpowiednie służby. W części, która nie została objęta pożarem, trwa nocna zmiana.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy