Prokurator generalny Bułgarii: aresztujemy Putina, jeśli zjawi się w naszym kraju

Portal TV Republika 02-05-2023, 19:00
Artykuł
PAP

Prokurator generalny Bułgarii Iwan Geszew, który składa wizytę na Ukrainie, powiedział, że jeśli Władimir Putin przybędzie do Bułgarii, to natychmiast zostanie aresztowany, poinformowały bułgarskie media.

To pierwsze oficjalne stanowisko władz bułgarskich w sprawie wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora. Dotychczas prezydent Rumen Radew i minister sprawiedliwości Krum Zarkow odmawiali odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

„Bułgaria, jak wszystkie kraje, które należą do MTK, ma obowiązek zatrzymać Władimira Putina, gdyby znalazł się na jej terytorium i przekazać go Trybunałowi. W tej sprawie bułgarskie stanowisko jest kategoryczne” – powiedział Geszew.

Prokurator generalny odwiedził Buczę i Borodziankę w pobliżu Kijowa, gdzie Rosjanie na wiosnę 2022 roku dopuścili się masowych zbrodni na ludności cywilnej.

Geszew podpisał memorandum o współpracy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem. Uzgodniono wspólne badanie zbrodni wojennych i ludobójstwa dokonywanych przez wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy