Przeżyjmy to jeszcze raz. Para-szopka wojenna Marcina Wolskiego [wideo]

Tomasz Domański 01-01-2023, 16:13
Artykuł
Telewizja Republika

"Postanowiłem odejść od problematyki polskiej, ponieważ świat żyje dziś wojną na Ukrainie. W związku z tym poświęcam tę szopkę w całości sprawom Ukrainy, Rosji i oczywiście Polski w tym kontekście", powiedział w rozmowie z portalem tvrepublika.pl Marcin Wolski, polski pisarz, dziennikarz i satyryk. "Dość perfidnie postanowiłem wykorzystać ballady Bułata Okudżawy barda mojej młodości, które były przepojone duchem antymilitaryzmu. One były jak na tamte czasy dość opozycyjne", dodał wybitny reżyser.

"Powiedziałem sobie, że napiszę szopkę tak, jak ją mógłby napisać Okudżawa, gdyby żył", stwierdził powieściopisarz dla tvrepublika.pl. "Opierając się o jego muzykę i tematy jego utworów napisałem na nowo Okudżawę. I opisałem tym Okudżawą do świetnych melodii znakomitych wpadających w ucho, które moje pokolenie gdzieś pod czaszką ma, ballady poświęcone w całości współczesnym wydarzeniom", mówił.

Marcin Wolski do całego muzycznego przedstawienia zaangażował nie aktorów a znakomitych bardów na czele z Leszkiem Czajkowskim, Dominiką Świątek, czy Pawłem Piekarczykiem.

"Nazwałem to szopką para-wojenną. Dołożył się do tego znakomity zespół muzyczny Artura Grudzińskiego, a inicjatywą Telewizji Republika było przykrycie całości obrazami z wojny i z bieżących wydarzeń. Jest to szopka bogatoilustrowana", podkreślił.


Niemal 40. minutowy program można zobaczyć w oknie poniżej. Polecamy!

Źródło: portal tvrepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy