Pyzik w Republice: Jeszcze 2-3 sezony grzewcze mogą być trudne [wideo]

Telewizja Republika

Staramy się zmaksymalizować węglowy potencjał krajowy. Jednak żeby produkcja ruszyła dalej, trzeba maszyn, ludzi. Warto pamiętać, że przez ostatnie lata stawialiśmy na dekarbonizację – mówił na antenie Telewizji Republika wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

Jak tłumaczył, odejście od polityki klimatycznej KE i uruchomienie potencjału naszych kopalń da nam wiele możliwości. – To jednak wymaga decyzji politycznych na bardzo wysokim szczeblu. Pracują nad tym pan wicepremier Sasin i pan premier Morawiecki – wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że w obecnej sytuacji przede wszystkim musimy stawiać na bezpieczeństwo energetyczne, które stało się bezpieczeństwem narodowym. – Zarówno jeśli chodzi o energetykę słoneczną jak i wiatrową, niezbędne są magazyny energii. To kwestia przyszłości, choć pracujemy nad tym. Tymczasem obecnie najlepszym magazynem energii jest węgiel – wyjaśniał.

Wskazał też na inne niebezpieczeństwa związane z odnawialnymi źródłami energii. – Z informacji, które posiadam, to 80% paneli słonecznych w UE jest produkcji chińskiej. Wolałbym, żeby KE przychylnym okiem spojrzała na gospodarkę europejską – stwierdził.

Wiceminister Pyzik przypomniał też, że zmian w polityce energetycznej nie da się wprowadzić z dnia na dzień. – Jeszcze 2-3 sezony grzewcze mogą być trudne. To wszystko zależy od sytuacji na wschodzie – wyjaśnił.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy