Rosja nie zarobi! Na horyzoncie kolejny pakiet sankcji. Znamy szczegóły

portal tvrepublika.pl 05-10-2022, 08:47
Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne
canva.com

Państwa członkowskie UE wczoraj wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Tak wynika z informacji, jakie unijne źródło przekazało PAP. Inne źródło dyplomatyczne poinformowało, że pewne szczegóły wymagają jeszcze doprecyzowania i stanie się to w dniu dzisiejszym.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła 28 września ósmy pakiet sankcji wobec Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia wobec konkretnych osób. Jest to odpowiedź na dalszą eskalację przez Kreml agresji na Ukrainę. 

Z przedstawionych przez KE szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe, które mają objąć dalsze zakazy importu rosyjskich produktów, pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego, poszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu - znajdą się tam komponenty elektroniczne i substancje chemiczne wykorzystywane przez wojsko i przemysł lotniczy.

Zobacz też: Rosja szykuje atak na Europę. Agresywne plany Moskwy rozszyfrowane

Poza tym pakiet sankcji stworzy podstawę prawną dla wprowadzenia limitów cenowych na ropę naftową i zabroni obywatelom UE zasiadania we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Pakiet zakłada też rozszerzenie listy osób i podmiotów objętych sankcjami indywidualnymi.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy