Roszkowski w Republice: Rosjanie na Ukrainie zachowują się jak naziści

Artykuł
Telewizja Republika

Jeżeliby przyjąć, że polityka historyczna jest nieważna, to co mają powiedzieć Ukraińcy, gdy Putin twierdzi, że ich narodu po prostu nie ma – mówił na antenie Telewizji Republika prof. Wojciech Roszkowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor podręcznika do nowego przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.

Profesor podał przykład słowa „nazista”, które jest używane przez propagandę Władimira Putina w odniesieniu do Ukraińców. Odniósł się też do faktu, że ciała poległych palone są przez Rosjan w przenośnych piecach krematoryjnych. – To jest rzeczywistość nazistowska – mówił. – Kto palił ludzi w krematoriach? Naziści. Ale to trzeba wiedzieć. Podobnie jak to, czym jest Ukraina. Jaka jest historia tych ludzi? Pamiętamy banderowców, ale kim był Szewczenko? Kto to w ogóle w Polsce wie? – pytał.

Jak tłumaczył, podręczniki mają uczyć m.in. rozróżniania systemów politycznych. – System nazistowski był inny niż włoski, a inny niż Sanacja w Polsce – wyjaśniał. – Podręcznik służy temu, żeby uczulić młode pokolenie na manipulację słowną, na ideologie, a nauczyć umiejętności dociekania prawdy. Moim celem jako historyka jest docieranie do prawdy.

Zauważył także, że w Polsce nagminne jest unikanie rozmowy czy edukacji o najnowszej historii. – Często spotykam się z zarzutem, że dawniej historię inaczej tłumaczono, teraz inaczej. Odpowiadam tak: jeśli pan czy pani nie wie, jak uczyć, to czas pomysleć o zmianie zawodu. Trzeba uczyć prawdy! Trzeba materiał przeanalizować, spojrzeć krytycznie. Inaczej mamy do czynienia ze słownym prawem dżungli – mówił profesor. – Często mówi się, że tematy nowej historii, teczek itp. należy zostawić historykom. Za 100 lat? Słyszę też opinie, że najnowsza historia nie powinna dawać ocen, to pytam, co z Hitlerem. W przeszłość musimy patrzeć w kategoriach umiejętności zrozumienia, co było ważne, co nie, jak to nazwać, jakie były związki przyczynowo-skutkowe – dodał.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy