Rozpoczyna się II etap 2.Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Portal TV Republika 10-10-2023, 18:45
Artykuł
Screenshot twitter.com
twitter.com

15 uczestników, m.in. Joanna Goranko, Piotr Pawlak i Kamila Sacharzewska, zakwalifikowało się do II etapu 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbędzie się we wtorek i środę. Do trzeciego etapu, zaplanowanego na piątek i sobotę, przejdzie sześcioro z nich.

Listę 15 uczestników zakwalifikowanych do II etapu Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych opublikowano na stronie internetowej konkursu. Znaleźli się na niej: Alice Baccalini (Włochy), Joanna Goranko (Polska), Eric Guo (Kanada), Saya Kamada (Japonia), Hyunji Kim (Korea Południowa), Mariia Kurtynina (Rosja), Nicolas Margarit (Australia/Hiszpania), Martin Nöbauer (Austria), Piotr Pawlak (Polska), Kamila Sacharzewska (Polska), Jannik Truong (Niemcy), Ludovica Vincenti (Włochy), Derek Wang (USA), Angie Zhang (USA) oraz Yonghuan Zhong (Chiny).

"II etap Konkursu odbędzie się w dniach 10-11 października w sesjach: porannej (od godz. 10) oraz wieczornej (od godz. 17). W wykonaniu pianistów usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina: wybrane przez uczestników walce, mazurki i sonaty" - czytamy w komunikacie.

2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbywa się w Filharmonii Narodowej w Warszawie i potrwa do 15 października. Występy można śledzić na żywo na kanale Chopin Institute na Youtube i Facebooku.

 W I etapie Konkursu, który odbył się w dniach 6-8 października, wzięło udział 35 pianistów z 14 krajów - uczestnicy zostali wyłonieni spośród 84 kandydatów.Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy. Etap pierwszy i rozpoczęty we wtorek etap drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Fryderyka Chopina – obejmuje wybrane utwory Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX w. – Karola Krupińskiego, Józefa Elsnera, Michała Kleofasa Ogińskiego i Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie (13-14 października) sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą. Towarzyszyć im będzie {OH} Orkiestra Historyczna Martyny Pastuszki. Na 15 października zaplanowano natomiast koncert laureatów.

Pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury złożone z chopinistów oraz muzyków specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. W składzie jury znaleźli się: Paolo Giacometti, Yves Henry, Tobias Koch, Václav Luks, a także Janusz Olejniczak, Olga Pashchenko oraz Ewa Pobłocka, Andreas Staier i Wojciech Świtała.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Erard z 1838, 1849 i 1855, Pleyel z 1848 i 1854, Broadwood z 1843), kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione z NIFC kolekcje europejskie.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy