Sellin w Republice: mamy 3 mld złotych na odbudowę zabytków [wideo]

Artykuł
Telewizja Republika

- Dziedzictwo kulturowe i zabytki to atut Polski. Trzeba więc go wzmocnić, upiększyć - powiedział w Republice wiceminister kultury Jarosław Sellin. "W ostatnich latach bardzo ambitnie odnawiamy zabytki. Przeznaczamy na to prawie pół miliarda złotych rocznie z różnych programów, które mamy w ministerstwie i które są w budżecie", przypomniał. - W programie "Polski Ład dla kultury" zaoferowaliśmy jednorazowo 3 miliardy złotych na odbudowę zabytków i to jest dedykowane samorządom", stwierdził wiceszef resortu w rozmowie z Iloną Januszewską.

Każdy samorządowiec - wójt, burmistrz, starosta, prezydent miasta, marszałek - będzie mógł złożyć do dziesięciu wniosków w ramach tego programu na odnowę zabytków na terytorium, gdzie jest włodarzem. Będzie mógł złożyć wnioski na różne progi - do 150 tys., do pół miliona, a nawet do 3,5 mln złotych", poinformował Jarosław Sellin.

Jest to "ambitny projekt, którego efektem będzie w ciągu najbliższych kilku lat przyspieszenie odnawiania zabytków w Polsce". "Wydaje się to bardzo ważne ważne, bo Polacy utożsamiają ze swoim dziedzictwem, kochają piękno, które ich otacza. Czasami boli ich serce, kiedy widzą, że to piękno nie jest w najlepszym stanie. Chcą, żeby to było w ładniejszym stanie", ocenił.

Zwrócił także uwagę na to, że "cudzoziemcy odwiedzają Polskę głównie z powodów kulturowych". "Choć mamy piękną naturę, to jednak oni odpowiadają, że przyjeżdżają głównie z powodów kulturowych, czyli żeby zobaczyć piękne miasta, zamki i pałace, a także, aby być na imprezach kulturalnych, które są w Polsce". "To jest polski atut. Trzeba więc go wzmocnić, upiększyć", dodał.

Program jest już ogłoszony, a do końca stycznia można składać wnioski. "Potem w ramach promes udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego samorządowcy będą mogli te środki uzyskiwać", wskazał.

Chcesz posłuchać więcej? Zobacz całą rozmowę.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy