Sensacyjne odkrycie w Sierosławiu! To ucieszy miliony Polaków

Artykuł
canva.com

Taka informacja cieszy! PGNiG podało o odkryciu na terenie Sierosławia (pow. poznański, woj. wielkopolskie) złoża gazu ziemnego o szacunkowej wielkości 650 mln m sześc. Według spółki można będzie z niego wydobywać rocznie ok. 40 mln m sześc. zaazotowanego paliwa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podało w komunikacie, że nowe złoże położone jest na granicy gmin Tarnowo Podgórne i Dopiewo, na koncesji Pniewy-Stęszew. „PGNiG szacuje, że zasoby nowo odkrytego złoża mogą wynosić ok. 650 mln m sześc. gazu zaazotowanego o wysokiej zawartości metanu, rzędu ok. 80 procent” - wskazano.

Firma poinformowała, że odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 m. „Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m sześc. paliwa rocznie” - podano w komunikacie.

Jak wskazano, złoże Sierosław znajduje się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat są jednym z głównych obszarów poszukiwań prowadzonych przez PGNiG w zachodniej Polsce. Odwiert Sierosław-2H powstał w oparciu o analizę wyników badań geofizycznych zrealizowanych metodą trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego. Otwór był wiercony od kwietnia do czerwca, po czym wykonano test produkcyjny, który potwierdził opłacalność eksploatacji nowoodkrytych zasobów.

PGNiG zamierza prowadzić dalsze poszukiwania w rejonie złoża Sierosław. W komunikacie firmy podkreślono, że eksploatacja odwiertów poprawi kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu, dzięki uiszczaniu przez spółki wydobywcze tzw. opłaty eksploatacyjnej.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@Prasowe_PGNiG

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy