Sobolewski w Republice: lepiej być zadłużonym, niż okupowanym [wideo]

Tomasz Domański 29-06-2022, 09:46
Telewizja Republika

Polska będzie chciała mieć istotny wpływ na rozwiązania mające na celu wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś ruszają główne rozmowy na szczycie NATO w Madrycie. "Rozmawiamy o tym w jaki sposób w deklaracji końcowej lub wystąpieniach głównych liderów odnieść się do kwestii bezpieczeństwa tych państw które w najwyższym stopniu wspierają Ukrainę”, przekazał we wtorek późnym wieczorem prezydencki minister Jakub Kumoch. Dziś w poranku Telewizji Republika sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski zdradził jaki procent PKB Polska będzie przeznaczać na obronność od przyszłego roku.

"Polska przed wybuchem wojny na Ukrainie ostrzegała o imperialnych zapędach Rosji. Mówiła, że na kierunku wschodnim nie ma żadnego przyjaciela, jest mocarstwo, które nie poprzestanie na swoim stanie posiadania, ale będzie chciało go poszerzyć", przypomniał w rozmowie z Iloną Januszewską czołowy przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

"Mieliśmy przykłady z Gruzją i Czeczenią, z Krymem i o tym mówiliśmy jako PiS od 2015 roku. Mówił o tym śp. Prezydent Lech Kaczyński. Wszystko to się sprawdza", kontynuował polityk.

zobacz też: NATO idzie na wschód. Szatkowski dla „GPC”: będą nowe grupy bojowe

"Dlatego będziemy na to nalegać i też podnosić te kwestie, aby państwa NATO swoje budżety obronne dostosowały do tych wymagań, które były, kiedy wstępowały do NATO, tak żeby na budżet obronny wydawać 2% PKB. Do tej pory tylko dwa państwa to realizują. Przypomnę, że za rok polski budżet będzie przeznaczał 3% PKB na obronność. Jak to mówią lepiej być zadłużonym niż okupowanym", podsumował w Republice Krzysztof Sobolewski.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy