Sovsun: Choć raz Niemcy powinni stanąć po dobrej stronie

Artykuł
Fot. Canva

Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Inna Sovsun na antenie TVP Info wyraziła nadzieję, że „Niemcy wyciągną wnioski historyczne". Jej zdaniem przynajmniej w ciągu jednej wojny powinni stanąć po właściwej stronie.

Sovsun komentując negocjacje rosyjsko-ukraińskich podkreśliła, że „nie ma tam dwóch równoprawnych partnerów".

- Jest agresor i ofiara. Trzeba to jasno powiedzieć. To nie są dwie strony tak samo odpowiedzialne za wojnę. 160 tysięcy osób jest w Mariupolu, 200 tysięcy w Czernihowie. W każdej minucie te osoby umierają. Jednocześnie musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby nie mieć porozumienia, które doprowadzi do kolejnej wojny za miesiąc, rok czy za 10 lat - powiedziała. Dodała, że „nie jest nadmierną optymistką, jeżeli chodzi o rezultaty tych rozmów". 

Rosji nie można ufać

- Jakakolwiek umowa z Rosją nie będzie efektywna, jeśli nie będziemy w stanie zaufać Rosji. Proszę podać mi jeden powód, abym miała wierzyć w cokolwiek, co Putin powie. Przed rozpoczęciem wojny Putin mówił w telewizji, że nie zaatakuje Ukrainy. 2 tygodnie po rozpoczęciu wojny Ławrow powiedział, że Rosja nie zaatakowała Ukrainy. Nie możemy im ufać, to jest główny problem - powiedziała Sovsun. 

- Nie sądzę, by było jakiekolwiek inne rozwiązanie poza tym wojskowym. Podobnie sytuacja wyglądała w trakcie II wojny światowej. Wtedy nie było żadnego dyplomatycznego rozwiązania na agresję Hitlera. Trzeba było odpowiedzieć militarnie. Również Ukraina może wygrać tylko i wyłącznie wojskowo - oceniła. 

Niemcy przeciwko nakładaniu sankcji 

- Przynajmniej w ciągu jednej wojny światowej Niemcy powinni stanąć po właściwej stronie. Nie można udawać, że chce się mieć dobre relacje z obiema stronami konfliktu. Mam nadzieję, że Niemcy wyciągną wnioski historyczne. Gaz nie może być ważniejszy niż życie dzieci, które są mordowane. Co minutę umiera w Mariupolu dziecko - powiedziała deputowana Rady Najwyższej Ukrainy. 

 

 

Źródło: TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy