Szerokie echo po decyzji prezydenta. Co to na Suwerenna Polska? [wideo]

Portal tvrepublika.pl 29-05-2023, 15:00
Artykuł
twitter.com/@Suwerenna_POL

"Suwerenna Polska z satysfakcją przyjmuje decyzję prezydenta w sprawie komisji ds. badania wpływów rosyjskich; będziemy też uczestniczyć w procesie wyłaniania członków komisji", przekazał podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, a także o skierowaniu jej w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

"Decyzja prezydenta został przyjęta przez Suwerenną Polskę z satysfakcją", podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jak zaznaczył - "To Donald Tusk apelował o to, żeby zająć się wpływami rosyjskimi w polskim życiu publicznym, fałszywie jego środowisko oskarżało rząd o uleganie takim wpływom. Zasadne jest, aby Polacy w tak ważnym elemencie naszej suwerenności mogli zapoznać się z tym, jak tym wpływom, bądź nie, ulegało polskie państwo w okresie od 2007 roku".

Przypomniał, że podobna w formie komisja, jako organ administracji publicznej, powołana została kilka lat temu do badania warszawskiej reprywatyzacji. "Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności z perspektywy tej komisji warto oceniać tę ustawę. Pamiętam 2017 rok, podobne oskarżenia w debacie publicznej towarzyszyły również tamtej komisji", zauważył wiceszef MS.

Jak dodał, teraz Sejm musi wybrać członków tej komisji. "Suwerenna Polska będzie aktywnie uczestniczyć w tym procesie", zapowiedział. Nie odpowiedział na pytanie, czy sam chciałby zasiadać w komisji ds. badania wpływów rosyjskich, tak jak zasiadał w komisji ds. reprywatyzacji.

"Grono osób świetnie zorientowanych w kwestii polityki międzynarodowej i suwerenności energetycznej jest w Zjednoczonej Prawicy bardzo duże", podkreślił Kaleta. "Na pewno zgłosimy kandydata, ale uzgodnienia dotyczące personaliów będą prowadzone w oparciu o lojalną współpracę w ramach klubu PiS", zaznaczył polityk.

"Ważne jest, aby cała klasa polityczna odpowiedzialnie podeszła do tego zagadnienia", dodał Kaleta. "W przypadku komisji reprywatyzacyjnej ten model się sprawdził", zaznaczył.

 

Źródło: twitter.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy