Szukamy energii. Budujemy morskie farmy wiatrowe. Lotos już prowadzi badania [wideo]

Tomasz Domański 23-06-2022, 12:00
canva.com

Forum Wizja Rozwoju pod patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego już po raz piąty zgromadziło na debatach gospodarczych ludzi z różnych środowisk. Poruszane były tematy związane z najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką, m.in. tematyka bezpieczeństwa energetycznego w tym odnawialnych źródeł energii, czy gospodarki morskiej. Dyskutowano też o roli Polski jako przyjaznym miejscu dla inwestycji.

Zbigniew Gryglas, były wiceminister aktywów państwowych

"Bezpieczeństwo także kosztuje, to cena, jaką trzeba zapłacić, ma pewien istotny wymiar. Rząd kilka lat temu przyjmując politykę energetyczną Polski, czyli taki dotyczący przyszłości sektora elektroenergetycznego podjął bardzo roztropną, bardzo ważną decyzję, że będziemy budowali sektor, który będzie bazował na wielu rozproszonych źródłach, że będziemy odchodzili od węgla, ale będziemy to czynili w sposób mądry i gospodarny. Ten kierunek już dzisiaj wiemy, że trzeba skorygować. Te wydarzenia, które mają miejsce na Ukrainie, powodują, że musimy zweryfikować nasze podejście do bezpieczeństwa, do kierunku transformacji."

Mariusz Witoński, współzałożyciel i prezes Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej

"Ewidentnie i należy to podkreślić, iż mamy do czynienia nie z jakąś próbą, nie z testem na żywej polskiej gospodarce, ale z utrwalonym już w tej chwili trendem, który będzie się nasilał. Modernizujemy polską energetykę, wychodząc na morze. Ta perspektywa się jawi, aczkolwiek ona nie zostanie nadana nam jakby z definicji. My jako organizacja branżowa Polskie Towarzystwo Morskie Energetyki Wiatrowej od dobrych 12 lat staramy się mocno nieść ideę rozwoju polskiej energetyki na morzu z re industrializacją, z rewitalizacją polskiego przemysłu morskiego, bo to właśnie przemysł morski w warunkach krajów rozwijających morską energetykę wiatrową jest tym, który decyduje o tempie rozwoju rynku, o jego efektywności, o efekcie zwrotnym dla budżetu (państwa, przyp. red), który jednak w znacznym stopniu będzie finansował korzystanie z zielonej energii na morzu."

Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen S.A.

"Chcemy stworzyć miks składający się z kilku tysięcy megawatów w źródłach morskiej energetyki wiatrowej, wsparty elektrowniami gazowymi i wtedy ta morska energetyka wiatrowa łącznie z regulacyjną elektrownią gazową stanowią dla systemu energetycznego w pełni dyspozycyjne źródło.

Pan minister Gryglas podkreślał tutaj kwestię bezpieczeństwa. Nie można budować systemu w oparciu tylko i wyłącznie o odnawialne źródła energii. One muszą współpracować albo z magazynami, albo ze źródłami gazowymi. My w tej chwili pracujemy nad budową reaktorów jądrowych. Nie tych wielkich, bo to nie jest na naszą skalę. Pracujemy nad małymi modułowymi reaktorami rzędu 300 mW, które wejdą na rynek po latach 30-tych (XXI wieku, przyp. red.)."

Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic S.A.

"Zajmujemy się również badaniami geofizycznymi, z parterem litewskim wygraliśmy przetarg na takie badania pierwszego etapu przygotowania infrastruktury pod farmy wiatrowe na Litwie, także do marca przyszłego roku będziemy prowadzić te badania. A co do naszego polskiego obszaru w polskiej strefie ekonomicznej podpisaliśmy porozumienie z dwoma dużymi operatorami polskimi, jeżeli chodzi o obsługę morskich farm wiatrowych, chciałem podkreślić szczególną rolę Agencji Rozwoju Przemysłu, która była takim katalizatorem i koordynatorem całego tego procesu. Prowadzimy już dialog techniczny co do typu jednostek, wielkości, zakresu działalności. Równolegle prowadzimy rozmowy z polskimi stoczniami, które by były w stanie dostarczyć jednostki serwisowe."

Cały panel do zobaczenia w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy