Szwecja wyciąga wnioski. Dozbroi się

Artykuł
Flickr/Peter Gronemann/CC BY 2.0

Szwedzki rząd zapowiedział, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji planuje w najbliższych 10 latach zwiększyć wydatki na zbrojenia i obronność. Nakłady finansowe na wojsko miałyby rosnąć stopniowo do 2024 r. i objąć zakup m.in. nowych samolotów.

Centroprawicowy rząd w Sztokholmie zapowiedział, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone między innymi na wzmocnienie sił lotniczych i wyposażenie ich w nowe myśliwce krajowej produkcji, oraz na wzmocnienie szwedzkiej obecności zbrojnej na Morzu Bałtyckim.

"W budżecie na 2015 rok zaproponujemy znaczące wzmocnienie wojska" - zapowiedzieli liderzy koalicyjnych partii rządowych (Umiarkowana Partia Koalicyjna, Partia Centrum, Chrześcijańscy Demokraci, Ludowa Partia Liberałów) w dzienniku "Dagens Nyheter".

Od czasu zakończenia zimnej wojny Szwecja, stopniowo i konsekwentnie, zmniejszała nakłady na zbrojenia i utrzymywanie sił zbrojnych. Jednak przywódcy partii rządzących podkreślili, że od 2009 roku rośnie zagrożenie ze strony Rosji.

"To co teraz obserwujemy, upewnia nas w przekonaniu, że nasze obawy się sprawdzają" - napisali przedstawiciele partii rządzących w artykule prasowym, odnosząc się do aneksji Krymu przez Rosję i działań wobec Ukrainy.

W zeszłym roku rosyjskie samoloty przeprowadziły pozorowany atak na Szwecję, zmuszając do reakcji jednostki NATO stacjonujące na terenie Litwy. Szwedzkie lotnictwo nie było wtedy gotowe na błyskawiczne podjęcie działań ochronnych - informuje agencja Reutera. Ta sytuacja pokazała, że siły zbrojne Szwecji mogą mieć problem z obroną terytorium.

Rząd zapowiedział, że dodatkowe nakłady na wojsko będą sfinansowane m.in. przez zwiększenie kar za niepłacenie podatków i cięcia w innych sferach budżetowych. W ramach wzmacniania armii rząd planuje kupić więcej myśliwców produkowanych przez firmę Saab. Wojsko ma być też zaopatrzone w dwa nowe okręty podwodne, a starsze jednostki mają być poddane renowacji.

Przedstawiciele władz podkreślili, że plany będą realizowane w przypadku wygranej w wyborach parlamentarnych, które są zaplanowane na wrzesień 2014 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: SAPO: Nasilona aktywność wywiadowcza Rosji

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy