Terlecki o Polskim Ładzie: Będziemy rozmawiać o szczegółach i rozmaitych kwestiach wdrażania

Artykuł
Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

Realizacja programu Polski Ład, w tym pakietu rolniczego, to dominujący tematem podczas piątkowego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS - przekazał szef klubu Ryszard Terlecki. Rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska wskazała, że niebawem do konsultacji trafi cały pakiet ustaw związanych z tym programem.

Klub PiS zebrał się w piątek na wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą.

- Podczas tej oficjalnej części posiedzenia rozmawialiśmy głównie o realizacji programu Polski Ład i także tej jego rolnej części, rolnym pakiecie - powiedziała dziennikarzom Czerwińska.

Relacjonowała, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż już niebawem do konsultacji zostanie złożony cały pakiet kolejnych projektów ustaw związanych z Polskim Ładem.

Gościem posiedzenia klubu był unijny komisarz ds. rolnictwa 

- Janusz Wojciechowski opowiadał o tej rolnej części Polskiego Ładu - dodała.

Terlecki również stwierdził, że program rolny z Polskiego Ładu dominował podczas spotkania.

- Teraz będziemy rozmawiać o szczegółach, rozmaitych kwestiach wdrażania już tych projektów i pomysłów, a także o ustawach, które trafią do Sejmu - powiedział szef klubu PiS.

Zaznaczył jednocześnie, że nie są przewidziane dodatkowe posiedzenia Sejmu.

- Nie przewidujemy dodatkowych posiedzeń, chcemy żeby ustawy trafiały do Sejmu w tym czasie, w którym Sejm będzie troszkę mniej aktywny, ale żeby we wrześniu już były gotowe i żeby od pierwszego posiedzenia po wakacjach już z nimi ruszyć - powiedział.

Terlecki pytany przez dziennikarzy o objazd polityków PiS po Polsce i promowanie programu odparł, że "wakacje są dla Polaków, natomiast posłowie są zobowiązani do tego żeby działać w tym czasie".

Czerwińska dodała, że z jednej strony politycy PiS będą upowszechniać ten program wśród Polaków.

- Ale też umówiliśmy się na to, że będziemy rozmawiać z samorządowcami, przekonywać ich, by składali wnioski w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Opowiadać też, tłumaczyć jak wygląda harmonogram składania tych wniosków, to bardzo istotne - podkreślił rzeczniczka PiS.

Złożonych jest już kilkaset wniosków

- Ważne jest, żeby samorządowcy mieli świadomość, że to jest pierwsza transza. W pewnym sensie program pilotażowy. Tak będzie również w drugiej transzy, jesienią tego roku, a wiosną kolejne, które będą przynosić możliwość realizowania kolejnych inwestycji - dodał.

Politycy pytani czy podczas posiedzenia pojawił się temat nepotyzmu przyznali, że tak.

- Ale tylko jako przypomnienie i jakby uściślenie jeszcze pewnych szczegółów - zaznaczył Terlecki.

Podczas kongresu PiS, który odbył się na początku lipca, przyjęta została uchwała zakładająca, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Czerwińska i Terlecki zapewnili, że wśród tematów podejmowanych podczas piątkowego spotkania klubu PiS nie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy