To był pierwszy Katyń. Zabijali i palili. Niemiecka zbrodnia na Pomorzu [wideo]

Artykuł
Telewizja Republika

Piaśnica to pomorski Katyń. To jeden z masowych mordów niemieckich wpisujących się w niemiecki plan wymordowania polskich elit i unicestwienia polskiego państwa, mówił dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Wejherowie. Wicepremier wziął udział w uroczystości zakończenia prac budowlanych w Villi Musica, nowej siedzibie Muzeum Piaśnickiego. Podkreślił, że Muzeum Piaśnickie jest kolejnym bardzo ważnym polskim muzeum upamiętniającym najważniejsze i decydujące o naszej tożsamości wydarzenia.

Wicepremier wskazał, że Zbrodnia Piaśnicka symbolizuje całą zagładę polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. „W tym tragicznym obszarze mamy niestety wciąż wiele do nadrobienia, zbadania i upamiętnienia”, zaznaczył.

Prof. Gliński powiedział też, że że krwawa jesień na Pomorzu w 1939 roku była samym dnem piekła okupacyjnego dla Polaków zamieszkałych na tamtych terenach.

„W okresie tym na Pomorzu zostało zamordowanych przez Niemców około 30 tys. osób w przeszło 400 miejscach. Dziś nie odwrócimy tego dramatu, ale mamy obowiązek honorować ofiary i pamiętać także o zbrodniarzach. Mamy obowiązek odróżniać zło od dobra i opowiadać o tych tragicznych wydarzeniach', mówił w Wejcherwie.

"Mamy też obowiązek z należną troską i starannością dbać o polską wspólnotę, o kolejne pokolenia w perspektywie lekcji historycznych. Dlatego wszyscy mamy satysfakcję, że tu w Muzeum Piaśnickim te lekcje historii będą miały wymiar realny”, ocenił prof. Piotr Gliński.

Tragiczny kawałek historii można zobaczyć w reportażu Emilii Wierzbicki, którego premiera odbyła się latem br. Serdecznie polecamy.

Źródło: PAP/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy