Upamiętnią Powstanie Warszawskie. W sobotę „Dzień Pamięci Starówki”

Artykuł
canva.com

W 78. rocznicę wybuchu tzw. transportera-pułapki, 13 sierpnia, odbędą się obchody "Dnia Pamięci Starówki". Uroczystości rozpoczną się w sobotę od złożenia kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie warszawskiego Starego i Nowego Miasta.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.30. Składanie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta odbędzie się na trasie od pl. Zamkowego 15/19, przy ulicach: Rycerska 12 (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze (okolice Wąskiego Dunaju), Podwale 25, Kilińskiego 2, Długa 13/15, Długa 7, Świętojerska 4, Przyrynek 2 (róg Kościelnej), do budynku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (ul. Sanguszki 1).

Na godz. 17.30 zaplanowano uroczystość pod głazem upamiętniającym wybuch tzw. transportera-pułapki (ul. Kilińskiego 3). O godz. 19 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) rozpocznie się msza św. za poległych w Powstaniu Warszawskim.

Po mszy o godz. 20 na pl. Zamkowym odbędzie się okolicznościowe przedstawienie pt. "KOBIETY 44 - Powstanie Warszawskie oczami jego uczestniczek" w wykonaniu Ewy Dałkowskiej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, Aleksandry Justy, Dominiki Ostałowskiej, Karoliny Brodackiej, Zuzanny Saporznikow z muzyką w opracowaniu Mateusza Dębskiego i wykonaniu Małgorzaty Kozłowskiej.

13 sierpnia 1944 r. doszło do jednej z największych tragedii Powstania Warszawskiego - eksplozji niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi, zdobytego przez powstańców na Starym Mieście. Na ul. Kilińskiego zginęło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw". Świadkowie wydarzenia wspominali, że szczątki rozerwanych na strzępy ofiar zwisały z rynien, gzymsów i rozbitych okien.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy