W Teatrze Kamienica obędzie się spotkanie z Éricem-Emmanuelem Schmittem, autorem "Oskara i pani Róży"

Portal TV Republika 14-10-2023, 11:30
Artykuł
Screenshot twitter.com
Wikimedia Commons

Teatr Kamienica ugości znanego pisarza, autora "Oskara i pani Róży" – Érica-Emmanuela Schmitta. 22 października widzowie będą mogli obejrzeć spektakl w insc. Anny Augustynowicz, a po nim odbędzie się spotkanie z autorem - poinformowała PAP Natalia Kamińska z Teatru Kamienica.

"Już 22 października o godz. 13 widzowie będą mieli okazję obejrzeć inscenizację "Oskara i pani Róży" w reżyserii Anny Augustynowicz i wykonaniu Anny Januszewskiej oraz Wojciecha Brzezińskiego. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta - tłumaczone na żywo z francuskiego" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, po spotkaniu publiczność będzie miała okazję zadać pytania francuskiemu pisarzowi, a także zdobyć autograf lub podpis w książce. Spotkanie poprowadzi Natalia Kamińska, a tłumaczył je będzie translator jego sztuk, Jan Nowak. Rozmowę z autorem "Oskara i pani Róży" zaplanowano na godz. 15.

"Dziecko, śmierć, żałoba – czy to tematy tabu? Jak rozmawiać z dziećmi o nieuleczalnej chorobie, śmierci i jak wspierać je w takiej sytuacji? +Oskar i pani Róża+ to sceniczna adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Érica-Emmanuela Schmitta o tym samym tytule" - napisano.

Jak wyjaśniono, "spektakl jest opowieścią o odchodzeniu, które daje nadzieję pomimo przeciwności". "Dziesięcioletni Oskar jest umierający, pozostało mu dwanaście dni na to, by cieszyć się życiem. Czy to wystarczy? Przewodnikiem, który towarzyszy chłopcu w tej niełatwej wędrówce, jest ciocia Róża, nazywana tak tylko przez niego. Wolontariuszka jako jedyna nie unika spojrzeń małego pacjenta i odpowiada szczerze na każde jego pytanie. To ona namawia go do niemożliwego, aby codziennie patrzył na świat, jakby oglądał go po raz pierwszy" - czytamy o spektaklu.

"Dzięki pani Róży Oskar pozna pierwszą miłość, przeżyje +małżeństwo+, +rozstanie+ oraz zacznie pisać listy do… Pana Boga. Czy chłopiec odnajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania? Czy dowie się czym są: życie, śmierć, wiara i Bóg?" - napisano w zapowiedzi.

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska. Reżyseria - Anna Augustynowicz. Scenografię zaprojektował Marek Braun, a kostiumy - Wanda Kowalska. Muzyka - Jacek Wierzchowski. Występują Anna Januszewska i Wojciech Brzeziński.

Éric-Emmanuel Schmitt urodził się 28 marca 1960 r. w Sainte-Foy-les-Lyon. Jest absolwentem jednej z najlepszych francuskich uczelni humanistycznych, École Normale Supérieure. W 1997 r. obronił doktorat z filozofii na podstawie dysertacji pt. "Diderot, czyli filozofia uwodzenia".Doceniane przez publiczność, jak i krytyków, sztuki Schmitta przyniosły mu kilka nagród Moliere'a oraz Grand Prix du Théâtre Akademii Francuskiej (2001). Jego powieści i zbiory opowiadań zostały przetłumaczone na 46 języków, a sztuki teatralne wystawia się regularnie w ponad 50 krajach.

Od 2002 r. Eric-Emmanuel Schmitt mieszka w Brukseli. W 2010 r. przyznano mu Nagrodę Goncourtów w kategorii opowiadania za zbiór "Trucicielka"

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy