W Warszawie wręczono nagrody IPN Ambasador Polskiej Historii

Portal TV Republika 17-10-2023, 20:00
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter@ipngovpl

Podczas wtorkowej gali w pałacu na Wyspie wręczono nagrody Ambasador Polskiej Historii, których laureatami są działacze promujący polską historię poza granicami Polski. "Dziękujemy, że jesteście ambasadorami polskiej historii" – powiedział wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma mówił podczas uroczystości, że Polska ma wspaniałą historię, a dzięki działalności takich osób, jak dziś wyróżnione, mogą ją poznawać także inne narody. - My Polacy mamy taką historię, że nie musimy się jej wstydzić i chcemy się nią dzielić - powiedział wiceprezes IPN.

„Możemy się nią dzielić z państwa pomocą, bo państwo mieszkają w tych miejscach i wiedzą, jak dotrzeć z tą historią - dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej za to dziękuje” - powiedział Mateusz Szpytma.

Jednym z wyróżnionych nagrodą "Ambasador Polskiej Historii" został Jacek Fastyn, który w RPA dba o pamiątki po Polakach. Jacek Fastyn nie kryjąc wzruszenia powiedział, że ta nagroda jest dla całej Fundacji Dziedzictwa Narodowego w Południowej Afryce, "która robi wielkie wysiłki, żeby zdobyć dokumenty, różne eksponaty wiążące się z Polakami w Południowej Afryce".

Nagrodę otrzymał również Związek Polaków we Włoszech. Jego prezes Urszula Stefańska-Andreini po odebraniu wyróżnienia mówiła, że najważniejszym zadaniem, jakie postawił sobie Związek, jest pielęgnowanie tradycji 2. Korpusu Polskiego i ojczystego języka. - Naszym głównym zawsze zadaniem było to, żeby rozpowszechnić historię naszego 2. Korpusu generała Andersa, który walczył na terenie Włoch, i który nie zawsze przez Włochów był uznawany - podkreśliła Urszula Stefańska-Andreini.

Nagrodę "Ambasador Polskiej Historii" otrzymali także: historyk Artur Szulc, wydający w Szwecji książki i piszący do gazet o polskiej historii, Grzegorz Tymiński z USA, który propaguje wiedzę o polskie historii, a także upamiętnia Żołnierzy Wyklętych. Pośmiertnie nagrodę otrzymała Anna Maria Alwast, która w Kanadzie podtrzymywała pamięć o Kresach II Rzeczypospolitej, badała losy Sybiraków oraz bliskich ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Nagrodzone zostało również Apulijskie Stowarzyszenie Polsko - Włoskie, które skupia się na upowszechnianiu polskiej kultury i historii w Apulii, a także organizuje kursy języka polskiego dla Polonii mieszkającej w południowych Włoszech.

Nagroda może zostać przyznane instytucjom, organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego, których działalność jest zbieżna z ustawową działalnością Instytutu Pamięci Narodowej w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym poza granicami kraju, w tym w środowiskach diaspory polskiej wszystkich krajów świata z wyłączeniem Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje i osoby fizyczne, dołączając zgodę kandydatów na zgłoszenie. Corocznie przyznawanych jest nie więcej niż sześć nagród.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy