W środę rozpoczyna się 8. Festiwal Filmowy Ukraina!

Portal TV Republika 16-10-2023, 19:15
Artykuł
Screenshot twitter.com
twitter.com

Ponad 60 filmów oraz blisko 20 wydarzeń towarzyszących znalazło się w programie Ukraina! 8. Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 18-24 października w Warszawie. "Celem naszego festiwalu było zawsze pokazywanie i promowanie współczesnego kina ukraińskiego i jego twórców" – powiedziała PAP dyrektorka wydarzenia Beata Biedrońska-Lach.

Jak podkreśliła dyrektorka Ukraina! Festiwalu Filmowego Beata Biedrońska-Lach, organizowane od 2016 r. wydarzenie stało się gestem solidarności z narodem ukraińskim, który walczy z rosyjskim agresorem. "Festiwal 2022 był szczególny, ciepły wzruszający i pełen emocji. Pomimo problemów przyjechali do nas twórcy z Ukrainy. Po filmach odbyły się bardzo emocjonalne spotkania, pełne wzruszeń i łez, z polskimi i ukraińskimi widzami, którzy opowiadali, jak musieli opuścić swój kraj i uciekać do Polski. Jest 2023 rok i wojna w Ukrainie trwa. Część twórców wciąż walczy, część wyjechała z Ukrainy. Ze względu na brak dofinasowania powstaje mniej nowych produkcji. Dlatego obawialiśmy się, że nie uda nam się stworzyć programu filmowego składającego się z nowych produkcji, co było zawsze celem naszego festiwalu: pokazywanie i promowanie współczesnego kina ukraińskiego i jego twórców. Nasze obawy na szczęście nie potwierdziły się" – powiedziała PAP.

W programie 8. odsłony przeglądu znalazło się ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich metraży, a także blisko 20 wydarzeń towarzyszących, w tym wystawy fotografii, debaty, spektakle, warsztaty dla dzieci i koncert. "Odbędą się również spotkanie branżowe dla filmowców: panel dla ukraińskich aktorów z polskimi reżyserami castingu, spotkanie twórczyń polskich i ukraińskich pt. +Kobiety filmu+ oraz masterclassy – mistrzowskie kursy reżyserii i scenariopisarstwa, prowadzone przez wybitnych ukraińskich twórców. Zaprosiliśmy prawie 50 gości z Ukrainy i Polski, którzy wezmą udział w spotkaniach po filmach, w tym Irma Vitowska, Segiej Bukowski, Achtem Seltablajew, Antoniu Lukich oraz z Polski: Agata Buzek, Maciek Hamela, Karina Będkowska" – poinformowała dyrektorka festiwalu.

Dodała, że tytuły prezentowane w ramach wydarzenia "ukazują różne oblicza Ukrainy". "Zależy nam, aby pokazać filmy fabularne, które nie zdążyły mieć premiery w 2022 r., jak film historyczny +Dovbush+ Ołesia Sanina - który miał premierę w Ukrainie w sierpniu tego roku, a w Polsce będzie mieć premierę w przyszłym roku - czy komedia kulinarna +Smak wolności+, reż. Alexandr Berezan, która będzie mieć premierę w Ukrainie dopiero w marcu 2024 r. Filmy fabularne pokazują Ukrainę jeszcze sprzed pełnoskalowej wojny. Pokazują bohaterów borykających się z problemami samotności, rozstania i dorastania, jak +Królowie rapu+, reż. Myroslav Latyk, czy +Moje myśli są ciche+ i +Luksemburg, Luksemburg+ Antoniu Lukicha. Część filmów fabularnych nawiązuje do lat 90. ubiegłego stulecia w Ukrainie, jak znany już w Polsce film +Do You Love Me?+, reż. Tonya Noyabrova, +Kamień. Papier. Granat+, reż. Iryna Tsilyk, czy film zamknięcia, kryminał kręcony kamerą wideo +La Palisiada+, reż. Philip Sotnychenko. Ale nie zabraknie filmów przypominających, że agresja Rosji na Ukrainę trwa od 2014 r., jak dramat wojenny +Myrnyj-21+, reż. Akhtem Seitablayev, o straży granicznej w Ługańsku" – stwierdziła Biedrońska-Lach.

Zwróciła też uwagę, że "wybrane dokumenty skupiają się na wydarzeniach obecnych, czyli po 24 lutego 2022 r., jak +Wolność w ogniu. Wojna Ukrainy o wolność+, reż. Evgeny Afineevsky, czy +Jeden dzień w Ukrainie+, reż. Volodymyr Tykhyy, pokazujące dramat osób cywilnych, które muszą opuścić swój dom i szukać bezpiecznego miejsca w metrze czy uciekać za granicę". "Cieszę się, że możemy również pokazać dokumenty polskich twórców o Ukrainie jak +W Ukrainie+ Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa czy +Skąd dokąd+ Maćka Hameli. Oba filmy były już pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zostały docenione przez jury i widzów" – zaznaczyła dyrektorka festiwalu.

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się konkurs główny w kategorii filmu fabularnego i dokumentalnego. "W ramach konkursu zostanie pokazanych 13 fabuł i 11 dokumentów. W skład jury wejdą: Joanna Kos-Krauze (reżyserka), Jowita Budnik (aktorka), Oleksandr Pozdnyakov. Natomiast w jury filmu dokumentalnego zasiądą Natalia Koryncka-Gruz (scenarzystka, reżyserka), Sergey Bukvsky (reżyser), Jakub Majmurek (krytyk filmowy). Na efekt musimy poczekać do ostatniego dnia festiwalu" – wskazała Biedrońska-Lach.

Pytana o tytuły, które mogłaby szczególnie zarekomendować widzom, Biedrońska-Lach wymieniła kameralne historie o kobietach, zrealizowane przez kobiety. Pierwsza z nich to "Do You Love Me?+ Toni Nojabrowej, której akcja rozgrywa się w Kijowie rok przed upadkiem Związku Radzieckiego, a główną bohaterką jest siedemnastolatka marząca o karierze aktorskiej. Drugi tytuł - "Ja, Nina+ Marysi Nikitiuk - został zainspirowany prawdziwą historią ukraińskiej prezenterki telewizyjnej, która zachorowała na raka. "Interesujący jest również dramat izraelsko–ukraiński +Waleria wychodzi za mąż+/+Waleria Is Getting Married+, reż. Michal Vinik, opowiadający historię dwóch ukraińskich sióstr, Valerii i Chrystyny, które decydują się na małżeństwo z Izraelczykami, których poznają on-line. To film o marzeniach, emigracji i wyzwaniach związanych z życiem w Izraelu. Historia siostrzanej więzi, pragmatyzmu i romantycznych wyborów" – podsumowała.

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-24 października w Kinotece, kinie Amondo i w Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie oraz od 27 października do 12 listopada w formule on-line. W październiku, listopadzie i grudniu wydarzenie zawita także do innych polskich miast, m.in. Wrocławia, Krakowa, Poznania, Opola, Gdańska, Gliwic, Płocka i Gorzowa Wielkopolskiego. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://ukrainaff.com/#

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy