,,W trosce o zachowanie tego, co ludzkie’’. Przed nami VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Artykuł
Logo Kongresu/Kongres.lublin.pl

VI Kongres Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 15-18 października pod hasłem „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania. Program tradycyjnie składać się będzie z wykładów, dyskusji oraz wydarzeń kulturalnych.

Obrady rozpocznie wykład „Chrześcijańskie inspiracje dla kultury dialogu i spotkania" przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurta Kocha, który następnego dnia (16 października) odbierze doktorat honoris causa KUL. W kolejnych dwóch dniach o przestrzeniach spotkania znaczeniu dialogu, jego rozumieniu w ujęciu Jana Pawła II, Benedykta XVI, kard. Stefana Wyszyńskiego, dialogu w kulturze, międzyreligijnym i międzykulturowym, rozmawiać będą m.in. kard. Gerhard Müller, protestancki bp Jan Cieślar, bp Serafin Amielczenkow z Moskwy, Peter Seewald - autor bestsellerowych wywiadów z Josephem Ratzingerem, ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu czy reżyser Robert Gliński.

W związku ze szczególnymi okolicznościami, w jakich odbywa się Kongres, w programie znalazł się panel dyskusyjny „Świat po pandemii koronawirusa", w którym głos zabiorą profesorowie Andrzej Zybertowicz, Bogdan Góralczyk i Arkadiusz Jabłoński oraz ekspert od spraw geopolityki i strategii dr Jacek Bartosiak. W ostatni dzień Kongresu wpisana została oficjalna inauguracja roku akademickiego na KUL.

Kongres Kultury Chrześcijańskiej jest spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, wpisujący się w twórczy dialog kościoła ze światem współczesnym. Wszyscy uczestnicy kongresu podejmują wspólną refleksję w dmuchu. Ta refleksja wyznacza horyzont poszukiwań wspólnych wartości, które powinny odkrywać podstawową rolę w kulturze Europy.

Źródło: kongres.lublin.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy