Waszczykowski w Republice: sankcje są podyktowane brutalnością wojny [wideo]

Telewizja Republika

Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, jaką jest wojna na Ukrainie. Różne reakcje były podejmowane często pod wpływem emocji, ale jest czas, żeby to wyprostować – mówił na antenie Telewizji Republika europoseł PiS Witold Waszczykowski.

Europoseł odniósł się m.in. do sankcji na import rosyjskiego węgla. – W wielu przypadkach te sankcje są podyktowane brutalnością wojny, odpowiedzią ne tę wojnę – tłumaczył. – Nie było czasu, żeby jednocześnie z decyzjami zmieniać kierunki importu czy ropy czy gazu, trzeba robić to na bieżąco. Przerwane są łańcuchy dostaw. Mam nadzieję, ze do jesieni, kiedy zacznie się szczyt konsumpcyjny na węgiel, system zacznie funkcjonować prawidłowo.

Wypowiedział się też nt. Stosunków polsko-amerykańskich. – W pierwszym roku urzędowania mieliśmy wiele zastrzeżeń do prezydentury Joe Bidena – powiedział. – Chciał wymusić na nas potwierdzenie, że tylko Chiny są naszym przeciwnikiem. Na jego sumieniu znajduje się też nieudana akcja wycofania się z Afganistanu. 

Tłumaczył, że pierwszy rok Bidena był trudny, ale dzisiaj trudno mieć zastrzeżenia. – Administracja amerykańska, Kongres USA przyznają olbrzymie wsparcie dla Ukrainy – wyjaśnił. – Amerykanie zwiększają udział swoich wojsk na flance wschodniej. Proponują nam zakupy najnowocześniejszej broni. Dzisiaj relacje polsko-amerykańskie są na najwyższym poziomie – zapewnił.

#RepublikaPoPołudniu | @WaszczykowskiW (@pisorgpl):
Amerykanie odpowiadają na nasze potrzeby, zwiększają wojsko, proponują zakupy, w dogodnych dla nas warunkach, nowoczesnej broni. Dzisiaj relacje polsko-amerykańskie są na najwyższym poziomie. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) August 10, 2022

 

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy w oknie poniżej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy