Wesoły w Republice: przemysł wydobywczy musi przejść reformę [wideo]

Artykuł
canva.com

Musimy zmienić politykę dotyczącą kopalni i wyrobisk. Widzimy, że mając swój własny surowiec, jesteśmy w stanie być bardziej suwerenni energetycznie – mówił na antenie Telewizji Republika poseł PiS Marek Wesoły.

Poseł przypomniał, że obecnie węgiel znów opłaca się wydobywać. – Jego cena rośnie i dziś wydobycie węgla jest rentowne – mówił. – Jednak żeby to miało sens, musi się zmienić polityka europejska. Teraz wszystkie państwa chciałyby, żebyśmy dostarczali im węgiel. Ale my musimy zainwestować w kopalnie. A przecież nie robi się inwestycji na dwa lata. Wydając pieniądze musimy być pewni, że za dwa lata UE nie zmieni zdania. 

Jak dodał, ocenia się, że w tym roku w Polsce będzie brakowało ok. 10 mln ton węgla na okres zimowy. – Rząd zrobił wszystko, żeby zminimalizować te liczby – zapewnił parlamentarzysta. – Próbujemy sprowadzić go z całego świata, skąd się da. Mam nadzieję, że zdążymy przed zimą to wszystko uzupełnić.

Poseł koalicji rządzącej zapewnił, że narzucona przez rząd maksymalna cena węgla będzie przestrzegana. – Jeśli chodzi o kwestie dostępu, apeluję, żebyśmy podchodzili w sposób spokojny – powiedział – Jeżeli wszyscy, którzy potrzebują węgla, będą chcieli go kupić w lipcu czy sierpniu to my nie zdążymy go sprowadzić. Jako opcja rządząca zapewnimy odpowiednie ilości węgla, ale potrzebujemy na to wszystko czasu.

Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy