Wicepremier Sasin: bezpieczeństwo energetyczne to element suwerenności

Artykuł
Twitter/@MAPGOVPL

W kopalni Bogdanka podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” od Enea S.A. - Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Rząd jest za transformacją energetyczną, ale nie za wszelką cenę. Transformacja energetyczna w Polsce postępuje - planujemy nowy mix energetyczny, który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, z drugiej - energetykę jądrową, ale ten proces musi postępować w takim tempie i w taki sposób, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski nie było ani przez chwilę zagrożone - powiedział w Bogdance wicepremier Jacek Sasin. – W dalszym ciągu fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest energetyka oparta na górnictwie i źródłach kopalnych, przede wszystkim na węglu kamiennym, ale również węglu brunatnym – dodał minister aktywów państwowych.


Rada Ministrów podjęła uchwałę, iż w ramach wychodzenia aktywów węglowych z grupy Enea, Skarb Państwa przejmie pakiet 64,57 proc. akcji Bogdanki. - Ta decyzja wynika z oceny perspektyw rozwojowych Bogdanki – wyjaśnił Sasin. Zwrócił uwagę, że kopalnia ta jest firmą przynoszącą zyski, w związku z tym - nie korzysta z pomocy publicznej. - Zyski powinny być wykorzystane na rozwój firmy – powiedział wicepremier. Zapowiedział, że Polska będzie musiała „w najbliższym czasie zwiększyć wydobycie węgla i inwestować w górnictwo”.


Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona jest na terenie gminy Puchaczów w powiecie łęczyńskim. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Bogdanka jest spółką notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@MAPGOVPL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy