Wielka radość Łodzian. Czterokrotny mistrz Polski wraca do ekstraklasy!

Artykuł
Telewizja Republika

Kiedyś w Widzewie Łódź grały takie gwiazdy jak Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Józef Młynarczyk czy Władysław Żmuda. Równo osiem lat klub wypadł z ekstraklasy. Czy uda mu się z powrotem wspiąć na szczyt?

Piłkarze Widzewa Łódź wywalczyli awans w ostatniej kolejce 1. ligi, wygrywając na własnym stadionie z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:1. W tabeli Widzew zajął drugie miejsce, za Miedzią Legnica, która już wcześniej zapewniła sobie powrót do krajowej elity. Łodzianie o punkt wyprzedzili Arkę, która przed ostatnią kolejką też miała jeszcze szanse na bezpośrednio awans. Gdynianie pokonali na własnym boisku Sandecję Nowy Sącz 2:1.

Widzew, czterokrotny mistrz Polski, ostatni raz w ekstraklasie występował w 2014 roku. Co ciekawe Szanse na utrzymanie stracił 22 maja, czyli dokładnie osiem lat temu, po porażce z... Podbeskidziem. Po kolejnym roku – z powodu kłopotów finansowych – również zakończonym degradacją, łodzianie nie przystąpił do drugoligowych rozgrywek. W następnym, już jako nowy podmiot, rozpoczęli grę i odbudowę dawnego blasku od piątego szczebla rozgrywkowego w kraju.

Awans wywalczyli w ostatniej kolejce, pokonując przy komplecie ok. 18-tysięcznej publiczności pokonując spadkowicza - Podbeskidzie 2:1. Gole na wagę długo oczekiwanego sukcesu strzelili Bartłomiej Pawłowski i Dominik Kun. Kluczowej okazało się trafienie tego drugiego piłkarza, bowiem chwilę wcześniej do wyrównania doprowadził Francuz Mathieu Scalet.

Drużyna z Łodzi awans wywalczyła pod wodzą trenera Janusza Niedźwiedzia. Trafił on do klubu trafił latem 2021 po słabym dla Widzewa poprzednim sezonie na zapleczu ekstraklasy. Łodzianie bardzo dobrze spisywali się jesienią, po której byli wiceliderem tabeli. W wiosennej części rozgrywek częściej tracili już punkty i cały czas musieli oglądać się na goniącą ich Arkę Gdynia.

W najnowszej historii Widzewa, najszybciej wydostał się z czwartej ligi, ale zarówno w trzeciej, w drugiej oraz pierwszej lidze spędził po dwa lata. W tym czasie od drużyny nie odwrócili się kibice, którzy od początku aktywnie uczestniczą w misji odbudowy zasłużonego dla polskiego futbolu klubu. Co rundę biją rekord kupionych karnetów, a mecze na nowym stadionie - niezależnie od poziomu rozgrywek - oglądało regularnie ponad 16 tys. widzów.

Poza czterema tytułami mistrza kraju (1981-82, 1996-97) Widzew raz sięgnął po Puchar Polski (1985). W tabeli wszech czasów ekstraklasy - z 35 sezonami - zajmuje dziewiąte miejsce. W przeszłości w tym klubie występowali m.in. Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Józef Młynarczyk, Władysław Żmuda.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy