Wiesław Gołas kończy 90 lat. Prezydent Duda: Pomagał pan milionom Polaków wytrzymać "ten upiorny śmiech"

Artykuł
Wiesław Gołas w Opolu, r. 1977. Aktor rozbawił publiczność wykonaniem piosenki "W Polskę idziemy"
Youtube: ajgieTVretro/ TVP Kultura

Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji życzenia złożył artyście m.in. prezydent Andrzej Duda.

– Swoimi rolami pomagał pan milionom Polaków „wytrzymać ten upiorny śmiech”, który przecież nie dochodził ze świata zjaw, lecz wypełniał komunistyczną rzeczywistość – napisała głowa państwa w liście do Wiesława Gołasa.

 

– Z okazji jubileuszu pańskich 90. urodzin przesyłam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Chcę wyrazić najwyższe uznanie dla pana talentu i kunsztu, które zaowocowały wybitnym dorobkiem aktorskim teatralnym, filmowym i kabaretowym – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę na „niezwykłą vis comica” aktora, czyli jeden z „jasnych punktów” rozświetlających „szary pejzaż minionej epoki”.

– Swoimi rolami pomagał pan milionom Polaków »wytrzymać ten upiorny śmiech«, który przecież nie dochodził ze świata zjaw, lecz wypełniał komunistyczną rzeczywistość. Wydawał go zaś nie wampir, wspaniale przez pana wykreowany u „Starszych Panów”, ale totalitarny reżim. Pod jego władzą naprawdę wydawało się, że „życie jest takie bezlitosne”, a jedyne, co może je ubarwić, to „iść w Polskę”, choć wiadomo, że na końcu tej drogi czeka „tupot białych mew” – czytamy w liście. Prezydent podziękował artyście za to, że dzięki jego występom łatwiej było Polakom znieść duszną atmosferę czasów PRL.

Głowa państwa nie zapomniała również o innym ważnym rozdziale twórczości Wiesława Gołasa, czyli kinie wojennym.

– Czerpie pan przy tym z własnych wspomnień o dramatycznych przeżyciach okupacyjnych swoich i rodziny. Zapewne także dlatego role w tych obrazach cechuje nie tylko doskonałość rzemiosła, ale też pewien rys osobisty, wynikający ze wspólnych doświadczeń pańskiego pokolenia – wskazał Andrzej Duda. Na koniec prezydent życzył wybitnemu aktorowi „słusznej satysfakcji z dokonań artystycznych, dużo zdrowia i pogody ducha”.

 

Źródło: prezydent.pl, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy