Wilno świętuje 700-lecie powstania miasta. I to jak! Festiwal świateł [wideo]

portal tvrepublika.pl 26-01-2023, 14:42
Reuters

Wilno obchodzi 700. rocznicę założenia. 25 stycznia 1323 roku nazwa miasta pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie pisanym. Uroczystości urodzinowe, które potrwają przez cały roku, zainaugurowało w środę w południe uroczyste podniesienie flagi miasta z wizerunkiem św. Krzysztofa, patrona Wilna, na stołecznym placu Ratuszowym.

Główne przesłanie jubileuszowego programu, w którym wiele jest też polskich akcentów, brzmi: "Wilno - przez 700 lat młode". Mer litewskiej stolicy Remigijus Szimaszius podkreśla, że hasło nawiązujące do młodości oznacza, iż „miasto jest w ciągłym ruchu, kroczy do przodu, ciągle się odnawia”.


Program uroczystości jest bardzo bogaty – wycieczki, wystawy, koncerty festiwale, konferencje. Wilno będzie świętowało przez cały rok, a kulminacja obchodów jest rozłożona na dwa dni: 25 stycznia i 25 lipca, gdy jest wspominany św. Krzysztof, patron miasta.

Data narodzin Wilna nawiązuje do pierwszej pisemnej wzmianki o tym mieście. 25 stycznia 1323 roku wielki książę litewski Giedymin wystosował list do mieszkańców Lubeki, Bremy, Magdeburga, Kolonii i innych miast, w którym zapraszał rycerzy, kupców, lekarzy i rzemieślników do osiedlania się w Wielkim Księstwie Litewskim.

W środę wieczorem w Wilnie rozpoczęło się jedno z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć, organizowanych od pięciu lat na urodziny stolicy, Wileński Festiwal Światła, który o ciemnej porze dnia przekształca miejską architekturę w świetlne obrazy. Przez najbliższe wieczory wilnianie i goście miasta będą mogli podziwiać wyjątkowy nocny pokaz ognia, muzyki i świateł, a na fasadzie Katedry Wileńskiej będzie prezentowany tzw. świetlny portal historii miasta.

W inauguracji obchodów 700. rocznicy założenia Wilna uczestniczą też przedstawiciele miasta partnerskich, w tym z Polski – Warszawy, Lublina, Gdańska, Łodzi.

Wilno jest stolicą Litwy i największym miastem kraju. Jego powierzchnia wynosi około 400 km kw., z czego ponad 40 proc. zajmują tereny zielone. W Wilnie mieszka ponad 540 tys. osób. Według ostatniego spisu ludności, Litwini stanowią 63,2 proc. mieszkańców miasta, Polacy – 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini – 3,5 proc., przedstawiciele innych narodowości – 4,8 proc.

 

Źródło: Reuters/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy