Wizja naszej przyszłości w najnowszym numerze „Obserwatora Finansowego”

Portal TV Republika/sg 05-04-2024, 11:15
Artykuł
Obserwator finansowy

W kioskach pojawiło się nowe wydanie „Obserwatora Finansowego”. Ten numer ukazuje nam wizje naszej przyszłości, zarówno tej bliskiej, jak i tej dalekiej. W najnowszym wydaniu najlepsi eksperci i specjaliści postarają się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań związanych ze sztuczną inteligencją oraz jak generatywna AI wpłynie w najbliższym czasie na bankowość, edukację oraz inne aspekty naszego codziennego życia.

W tym wydaniu „Obserwatora Finansowego” dostępny jest m.in. wywiad ze znanym amerykańskim ekonomistą i profesorem Uniwersytetu Harvarda - Dwightem H. Perkinsem, w którym wyjaśnia, co w przyszłości okaże się ważniejsze: czy sam rozwój technologiczny, w tym sztucznej inteligencji, czy jednak klasyczne fundamenty „starej” gospodarki. Dowiemy się również, jak dalszy rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na wzrost gospodarczy, jaka może być przyszłość banków centralnych na całym świecie, jakie zawody będą na topie przez kolejne 30 lat, a także czy w przyszłości zastąpią nas roboty. 

Znany na całym świecie futorolog Rohit Talwar, w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego, tłumaczy, że AI może całkowicie na nowo zdefiniować sposób działania banków, ich interakcje z klientami oraz sposób zarządzania ryzykiem. Jego zdaniem sztuczna inteligencja zostanie w przyszłości wykorzystana do budowy nowych, inteligentnych pieniędzy, co całkowicie zmieni sposób życia i pracy ludzi na całym świcie. 

W najnowszym wydaniu kontynuowana jest także debata na temat europejskiej gospodarki oraz wspólnej waluty. Profesor Tomasz Grzegorz Grosse w swoim artykule przekonuje czytelników, że od samego początku system unii walutowej został źle zaprojektowany, a centralizacja w wydaniu Brukseli nie tylko jest dysfunkcjonalna, ale przede wszystkim antydemokratyczna i zabija swobodę debaty publicznej w Europie. Także sam Oliver Hart, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, w swoim przemówieniu podczas odebrania wyróżnienia Banku Szwecji przyznał, że Bruksela popełnia błąd, zmierzając w kierunku w kierunku centralizacji i unifikacji. Jak dodał, takie działanie jest receptą na porażkę. Jego zdaniem, aby utrzymać projekt integracyjny w Europie, należy pójść w zupełnie innym kierunku i zdecentralizować szereg polityk gospodarczych, pozostając jedynie przy wspólnym rynku europejskim. Według Harta jednym z największych błędów europejskiej integracji było przyjęcie wspólnej waluty euro.

W tym wydaniu zaprezentowana została także ewolucja podejścia banków centralnych do zasobów złota. Warto podkreślić, że rola tego kruszcu ulegała znaczącym przemianom wraz z ewolucją międzynarodowego systemu walutowego.

Jak zawsze stawiamy pytania i staramy się szukać odpowiedzi w tematach, które budzą dziś największe zainteresowanie ludzi ekonomii i gospodarki. Ten numer poświęcony jest Chinom – czy „Państwo Środka” ma szanse, by objąć fotel światowego lidera w nowych technologiach i czy jest to tylko kwestia czasu? Zwracamy również uwagę na problem - jak Chiny finansowo kolonizują Afrykę.

W tym numerze nasi czytelnicy mogą poznać rozważania na temat miejsca Europy w wyścigu technologicznym. Czy „Stary Kontynent” jest skazany na porażkę w konkurencji na technologie i co można zrobić, by tak się nie stało?

 ***

Kwartalnik i opiniotwórczy portal ekonomiczny

Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest ekskluzywną formą funkcjonującego od 2009 r. serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl  – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” wypełnia lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum oraz przestrzenią do debaty. Na łamach „Obserwatora Finansowego” czytelnicy mają okazję poznać głosy naukowców i ekspertów, którzy w sposób rzetelny wyjaśniają mechanizmy funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych. Autorami tekstów są zarówno eksperci Narodowego Banku Polskiego, jak również wybitni naukowcy, dziennikarze oraz publicyści specjalizujący się w szeroko pojmowanej tematyce gospodarczej.

Serwis www.obserwatorfinansowy.pl  zajął 4. miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w 2023 roku, przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Źródło: Telewizja Republika/ Obserwator Finansowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy