Wkrótce Święto Niepodległości. MON zaprasza do wspólnego śpiewania "Pierwszej Brygady"

Artykuł
Dołącz do wspólnego śpiewania ulubionej pieśni marszałka Piłsudskiego
mon.gov.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza do wspólnego śpiewania „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Możesz nagrać film, na którym śpiewasz „Marsz Pierwszej Brygady” i do 29 października wysłać nagranie na adres legiony@mon.gov.pl.

Z filmów powstanie spot na Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada będzie można obejrzeć go na stronie MON.

Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON w rozmowie z „Polską Zbrojną” zwraca uwage, że „Marsz Pierwszej Brygady” w trudnych chwilach zawsze „dodawał Polakom odwagi i sił”, a słowa pieśni „przypominają o wielkiej determinacji, woli walki, męstwie i nieustępliwości Polaków”.

Marsz powstał pod koniec I wojny światowej i najprawdopodobniej jest utworem wspólnym literata płk. Andrzeja Hałacińskiego oraz oficera legionów, Tadeusza Biernackiego. Skąd pochodzi melodia? To „Marsz kielecki nr 10” pochodzący ze śpiewnika kieleckiej orkiestry strażackiej, która we wrześniu 1914 r. wstąpiła do Legionów.

Warto pamiętać, że „Pierwsza Brygada” należała do ulubionych pieśni marszałka Józefa Piłsudskiego, a w okresie międzywojennym stała się nieoficjalnym hymnem legionistów. Natomiast od 2007 r., decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, fragmenty „Marsza Pierwszej Brygady” stały się „Pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego”.

– Chcemy wspólnym śpiewaniem uczcić naszych bohaterskich przodków, którzy walczyli o naszą wolność i przyszłość, i w ten sposób im podziękować – podkreśla Agnieszka Glapiak. Jak zauważyła, ze względu na pandemię nie możemy zgromadzić się w jednym miejscu, aby wspólnie odśpiewać tę piękną patriotyczną pieśń, dlatego każdy może zrobić to w domu. Można na przykład zaśpiewać do akompaniamentu Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod batutą dowódcy kapelmistrza mjr. Dominika Sierzputowskiego, który przygotował specjalną aranżację.

– Filmik należy nagrać w poziomie, w formacie mp4. Plik o objętości do 50 MB należy wysłać na adres: legiony@mon.gov.pl do czwartku, 29 października 2020 roku – informuje Glapiak, dodając, że pierwsze 30 osób otrzyma upominki: worek sportowy z materiałami promocyjnymi resortu obrony i Wojska Polskiego.

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ z nagrań powstanie wyjątkowy spot „Marsz Pierwszej Brygady – Bohaterom Walk o Niepodległą”, który zostanie umieszczony na stronie resortu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Jeśli weźmiesz udział w akcji, nie zapomnij dołączyć do maila zdjęcia lub skanu zgody na wykorzystanie nagrania oraz wizerunku.

 

 

 

Źródło: Polska Zbrojna

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy