Wszystkie oczy na Turcję. Szef polskiego MSZ z ofensywą dyplomatyczną

Artykuł
canva.com

Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię oraz jak zatrzymać wojnę na Ukrainie – o tym między innymi rozmawiać będzie w Turcji minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji w Stambule spotka się prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Tematem piątkowych rozmów szefów dyplomacji RP będą implikacje kryzysu bezpieczeństwa w Europie, wywołanego agresją Rosji na Ukrainę, w tym dalsze plany wsparcia politycznego, militarnego i gospodarczego dla strony ukraińskiej - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.


Minister Zbigniew Rau spotka się najpierw z szefami MSZ Turcji i Rumunii, Mevlutem Cavusoglu i Bogdanem Aurescu. Wieczorem zaplanowano rozmowę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.


Ambasadorowie Szwecji i Finlandii 18 maja w kwaterze głównej NATO w Brukseli przekazali wnioski akcesyjne na ręce sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Prezydent Erdogan zapowiada, że Ankara nie poprze akcesji Skandynawów. A sprzeciw Turcji spowodowałby zablokowanie przyjęcia obu państw do Sojuszu, ponieważ do tego potrzebna jest zgoda wszystkich 30 państw członkowskich NATO. Profesor Rau zamierza przekonać tureckiego przywódcę do zmiany stanowiska.

Jak wskazali analitycy, opór Erdogana może mieć związek z próbą nakłonienia USA do sprzedania Turcji myśliwców F-35. Waszyngton zawiesił te plany, gdy Ankara zdecydowała się, wbrew protestom USA, kupić rosyjski system przeciwrakietowy S-400.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@RzecznikMSZ

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy