Wyloty na wakacje bezpieczne. Kontrolerzy podpisali porozumienie z PAŻP [wideo]

Artykuł
canva.com

Mniej nadgodzin, wyższe pensje i jasne zasady wynagradzania – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie. Modyfikowane są nadal procedury bezpieczeństwa w PAŻP.

Porozumienie dotyczy zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń. „Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury" - poinformowały PAŻP i ZZKRL we wspólnym komunikacie. Konsultacje z 13 związkami w Agencji mają potrwać 30 dni.

Nowy aneks do regulaminu pracy limituje wzrost dodatków, zmienia zasady wynagradzania kontrolerów nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju, zmniejszając dysproporcje w poziomach przychodów między pracownikami” – czytamy w komunikacje.

Obie strony informują, że „uporządkowały kwestie stanowisk pracy i zmierzają w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości”. Dążą do sytuacji, w której ograniczona zostanie liczba godzin nadliczbowych. „Przekroczenie dobowej normy czasu pracy dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą danego pracownika operacyjnego lub w przypadku, gdy szczególna potrzeba jest następstwem zdarzenia, które nie mogło być przewidziane przez pracodawcę przed rozpoczęciem dyżuru operacyjnego przez danego pracownika” – wyjaśniają strony sporu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej tworzy i wdraża 24 postulaty dotyczące procedur bezpieczeństwa w PAŻP sformułowanych przez ZZKRL. Obie strony prowadzą prace nad kodeksem etyki oraz pozostałymi kwestiami socjalnymi.

Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego pod koniec kwietnia podpisali porozumienie, które ma obowiązywać do 10 lipca. W tym czasie strony miały pracować nad ostatecznym porozumieniem.

Dzięki temu znikło zagrożenia ograniczenia ruchu lotniczego nad Polską od 1 maja.

Między innymi także ten temat w programie "Rozmowa Ściśle Jawna" Piotr Nisztor rozmawiał z prezesem Państwowych Portów Lotniczych Andrzejem Hawrylukiem. Wywiad jest dostępny w oknie poniżej. Polecamy!

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy