Wysadził się były żołnierz Bundeswery. To samobójstwo czy akt terroru?

Artykuł
canva.com

Jak podaje niemiecki brukowiec „Blid” – w czwartek rano Achim B., były żołnierz Bundeswehry, wysadził się w powietrze w lesie w pobliżu Attendorn (Nadrenia-Północna Westfalia). Mimo że w ubiegłym tygodniu policja znalazła należący do niego nielegalny arsenał broni, mężczyzna pozostawał na wolności.

„Jak to się stało, że były sierżant mógł nadal gromadzić broń i materiały wybuchowe, mimo że wcześniej był już kilkakrotnie w więzieniu za nielegalny handel bronią i znany był jako prawicowy ekstremista? Życie Achima B. kręciło się wokół broni i materiałów wybuchowych. Taka też była jego śmierć” – podaje „Bild”. Policja, która przybyła na miejsce wybuchu i znalazła ciało Achima B., zakłada, że było to samobójstwo.

W ubiegłą środę policja znalazła należącą do Achima B. skrytkę z bronią. „Nie wiadomo, czy było to jedyne miejsce ukrywania broni. Sędzia odrzucił nakaz aresztowania. B., który pozostał na wolności, dzień później wysadził się w powietrze” – opisuje Bild. W arsenale broni 69-letniego Achima B. znajdowały się m.in. karabiny maszynowe MG 3; pistolety maszynowe z okresu międzywojennego, używane także przez SS MP 28; karabiny szturmowe Stg 44, używane przez Wehrmacht od 1943 roku, których cena na targach broni w USA dochodzi do 30 tys. USD; karabinki 98k, używane przez Wehrmacht i będące w użyciu niemieckiej armii do dnia dzisiejszego; pistolety maszynowe Wehrmachtu MP40 tzw. Schmeisser.

Mężczyzna po ukończeniu szkoły zaczął służbę w Bundeswehrze, w której pozostawał do 2010 roku – mimo, że w 1998 roku został skazany we Włoszech na 16 lat za przemyt broni, amunicji i materiałów wybuchowych dla mafii. Achim B. spędził w więzieniu 7 lat, w tym czasie „pisał listy pełne nienawiści" wobec państwa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy