XVII Katyński Marsz Cieni - to już dzisiaj!

Portal TV Republika, wch 14-04-2024, 10:30
Artykuł
organizatorzy

W niedzielę o godzinie 15.00 spod byłej siedziby Muzeum Wojska Polskiego (Aleje Jerozolimskie 3) wyruszy 300 rekonstruktorów, aby przejść ulicami Warszawy w XVII Katyńskim Marszu Cieni. Będzie to hołd dla 22 tys. polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni.

Marsz poprzedzi Msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar Zbrodni katyńskiej. Organizatorami tegorocznego Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław".

- Żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, którym w kwietniu 1940 r. Rosjanie strzelali w tył głowy, do końca wierni Polsce - nie mogą zostać zapomniani. Pamięć o sowieckiej zbrodni w Katyniu powinna być żywa, dlatego coroczny przemarsz przez historyczne centrum stolicy w ciszy i skupieniu wzbudza refleksję o tych, którzy jako żołnierze września 1939 r., a później jeńcy sowieckich obozów, nie powrócili już do swoich domów - zamordowani przez Rosjan zostali zakopani w katyńskich dołach. Komuniści przez dziesiątki lat zwalczali ich pamięć. Zapraszamy, aby Państwo towarzyszyli nam tego dnia w ciszy i skupieniu w tej symbolicznej ostatniej drodze polskich jeńców, wsłuchując się na postojach w ich przejmujące wspomnienia - apeluje o udział w patriotycznym wydarzeniu Jarosław Wróblewski, koordynator XVII Katyńskiego Marszu Cieni.

W tegorocznym marszu wezmą udział rekonstruktorzy z różnych stron Polski. Marsz w milczeniu przejdzie przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Całość zakończy się symbolicznie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.

Trasa XVII Katyńskiego Marszu Cieni:

godz. 15.00 - b. Muzeum Wojska Polskiego - rozpoczęcie Marszu

godz. 15.20 - Kościół pw. Świętego Krzyża - czytanie obozowych
listów do rodzin

godz. 15.40 - Pl. Zamkowy - odczytywanie listy zabitych polskich
oficerów

godz. 16.10 - Pl. Krasińskich - wspomnienie zamordowanych duchownych

godz. 16.30 - Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul.
Muranowskiej - zakończenie Marszu

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy