Zełenska w Warszawie: dziękuję Polsce za wszystko co dla nas zrobiliście [wideo]

portal tvrepublika.pl 04-10-2022, 15:00
Telewizja Republika

Wojna w Ukrainie to wojna przeciwko podstawowym ludzkim wartościom, jak prawo do wolności, kraju, domu, języka. Nie może być tak, by Rosja stworzyła precedens, by agresja stała się nowym językiem rozwiązywania problemów świata, dziś w Warszawie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Podkreśliła, że wojna w Ukrainie trwa, a jej kraj cały czas potrzebuje pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Przekonywała również, że wsparcie Ukrainy dziś to "poważna inwestycja w bezpieczeństwo i stabilność regionu, Europy, całego świata".

"Cieszę się, że mam możliwość osobiście podziękować Polsce za wszystko to, co dla nas zrobiliście od pierwszego dnia, od początku pełnowymiarowej wojny, wtargnięcia Rosji na Ukrainę. Byliście pierwsi, którzy zrozumieli, że ta wojna, to wojna nie tylko przeciwko Ukrainie" - powiedziała Zełenska. Jak zaznaczyła, "to wojna przeciwko podstawowym ludzkim wartościom, takim jak prawo do wolności, domu, kraju, języka".

"Wy zrozumieliście, że Ukraina teraz broni nie tylko siebie, ale broni świata przed tym, co niesie ze sobą Rosja" - zaznaczyła. Zełenska przypomniała, że kilka dni temu rosyjskie uderzenie rakietowe zabiło całą rodzinę w środku ukraińskiego miasta Dniepr, znajdującego się - jak zauważyła - daleko od linii frontu. "W tym samym momencie zginęły: babcia, mama i dwójka dzieci. Następnego dnia rakieta zabiła 25 osób w Zaporożu. Ludzie ci byli w samochodach, na drodze. W jednym z takich samochodów zginęło trzyletnie dziecko, zginęli również rodzice" - mówiła.

"Wiemy, że ta pomoc to wielka próba dla was, a także dla waszej gospodarki. Wiemy, że agresor przeciwko nam walczy rakietami, ale z wami prowadzi wojnę ekonomiczną. To wojna hybrydowa w rozmiarze światowym" - powiedziała. Dodała, że Polska zajęła w tej sprawie "stanowisko bezkompromisowe, oparte na zasadach". "Chciałabym wezwać wszystkie osoby tu obecne, byście się nie bali zająć takiego stanowiska. To dobre, słuszne stanowisko, które zajmuje Polska" - podkreśliła.


Pełne wystąpienie w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy