Zmarła prezenterka pogody Elżbieta Sommer, słynna „Chmurka” [WIDEO]

Portal TV Republika 08-12-2023, 19:45
Screenshot Portal X
Portal X (d. Twitter)

7 grudnia 2023 roku wieczorem Internet obiegła smutna wieść. W wieku 87 lat zmarła Elżbieta Sommer, słynna w PRL "pani Chmurka". Wiadomość o śmierci jednej z najbardziej rozpoznawalnych prezenterek pogody telewizji publicznej przekazała rodzina. Jej niezapomniane występy, najpierw po "Dzienniku", a następnie po "Wiadomościach", pozostają w pamięci widzów z sentymentem.

Informację o śmierci Elżbiety Sommer przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych jej zięć.

Dziś rano zmarła moja teściowa, telewizyjna Chmurka, Elżbieta Sommer– napisał 7 grudnia na Facebooku Jurek Kozak.

Elżbieta Sommer do swoich obowiązków podchodziła niezwykle profesjonalnie, zawsze była fachowo przygotowana. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1957, w wieku zaledwie 20 lat, przechodząc z Dowództwa Wojsk Lotniczych, gdzie pełniła funkcję inspektora (jak sama przyznała w wywiadzie opublikowanym na stronach Retro TVP: „liczyła karabiny przeciwlotnicze”). Prognozy pogody zaczęła prowadzić w 1963 roku.

W pierwszych latach jej pracy w TVP głównym prezenterem pogody był Czesław Nowicki, czyli popularny “Wicherek”. Przez kilka lat wspólnie prowadzili prognozę. „Tępił mnie, aż doszedł do wniosku, że mu nie zagrażam, jestem kobietą i zapowiadam pogodę w swoim stylu. Pod koniec nawet się zaprzyjaźniliśmy” - wspominała Sommer. Potem stała się jego następczynią.

Przez pewien okres Elżbieta Sommer pracowała też w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto studiowała na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu w Poznaniu.  - Jestem z wykształcenia meteorologiem. Zawsze starałam się rzeczowo i przystępnie wytłumaczyć widzom zmiany zachodzące w przyrodzie. Bez zbędnego show - podkreślała.

Nie miała najlepszego zdania o swoich następczyniach w zawodzie. „Obecnie pogodynki słabo znają się na tym, co robią. Poza urodą nie mają często nic, czym mogłyby zainteresować widza - powiedziała Plejadzie w 2011 roku. - Nie są zbyt inteligentne, a przede wszystkim nie mają wiedzy o meteorologii, a to przecież podstawa w tym zawodzie. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Głupi uśmieszek nie zatuszuje braku wiedzy” - podkreśliła.

Z TVP Elżbieta Sommer była związana do połowy 2004 roku. Wtedy w wieku 68 lat przeszła na emeryturę. Odejście Pani Chmurki było dla widzów trudne do zaakceptowania, ponieważ mimo upływu lat zachowywała nienaganną prezencję na ekranie. 

W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Ciekawostką jest fakt, że Elżbieta Sommer została wspomniana w utworze „Stan pogody” z albumu Dziękuję, nie tańczę Anny Jurksztowicz z 1987 roku.

Źródło: Expressbydgoski.pl; Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy