POLSKA 16:55 31 października 2020

Abp Polak do młodych: Nie podejmujcie decyzji o odejściu z Kościoła pod wpływem emocji

Prymas Polski Wojciech PolakFot. PAP/Piotr Nowak
– Kościół nie zmieni zdania. Zabicie ludzkiego życia jest zawsze wielkim nieporządkiem moralnym – podkreślił prymas Polski, abp Wojciech Polak. W rozmowie z radiem RMF FM hierarcha odniósł się m.in. do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego w kwestii ochrony życia, decyzji premiera o zamknięciu cmentarzy, ale również odejściu młodzieży od wiary.

– Ze mną premier nie konsultował zamknięcia cmentarzy. Nie miałem też żadnych innych informacji, czy premier konsultował tę decyzję z sekretariatem Episkopatu czy z przewodniczącym KEP - tego nie wiem – podkreślił prymas Polak.

Pytany o stanowisko Kościoła w kwestii zakazu aborcji, abp Polak wskazał, że Kościół nie zmieni w tej kwestii zdania.

– Zabicie ludzkiego życia jest zawsze wielkim nieporządkiem moralnym. Każda rozmowa jest konieczna i podstawowa. Kościół, jeśli będzie w dialogu (ws. ustawy aborcyjnej) uczestniczył, to z tym przesłaniem, które przypominamy: o świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział prymas Wojciech Polak. Jak dodał, Kościół w tym dialogu nie będzie wpływał na rozwiązanie regulacji prawnych. – Od tego są parlamentarzyści, politycy – ocenił hierarcha.

Rozmowa dotyczyła również deklaracji odejścia z Kościoła. Coraz więcej młodych ludzi zapowiada taką decyzję m.in. w internecie.

– Chciałbym młodym ludziom powiedzieć: nie podejmujmy decyzji pod wpływem emocji, tego co się dzieje, pod wpływem naszego rozgoryczenia czy nawet gniewu, który jest w nas. To nie są dobre decyzje, które mają wpływać na całe nasze ludzkie życie. To są bardzo często decyzje podejmowane na gorąco – powiedział prymas. Apelował do młodych, aby z taką decyzją nieco poczekali, ponieważ dotyczy ona całego naszego życia.

– Kościół nie potrzebuje żadnego parasola ochronnego ze strony państwa. Kościół potrzebuje tej słusznej autonomii, która jest między państwem i Kościołem - do działania i głoszenia Ewangelii – powiedział abp Polak, odnosząc się do słów wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który wzywał polityków i działaczy PiS do obrony kościołów.

JJ

Źródło: RMF FM

Wczytuję komentarze...
OSTATNIE
NAJPOPULARNIEJSZE